Kurmes Dernegi Resmi Web Sitesi

Dernek Yönetim Kurul Toplantisi

IMG 0609

IMG 0602

 

 Dernek Yönetim Kurulu Toplantısı Sonuçları

3 Mayıs 2014 de Miltenberg ve Çevresi Alevi Cem Evinde dernek yönetim kurulu toplantısı yapıldı.
Toplantıya dernek Yönetim Kurulundan, Mehmet Yılmaz, Polat Durmuş,Hasan Banguş, Düzgün Aydın, Cemal Öz, Haydar İltimür, Hasan Aslaner, Halil Durmuş, Aziz İltimür ve köylülerimizden Rıza Kurt, Süleyman Kurt, Baba Kurt, Zübeyde İrmak, Dilek Durmuş, Safiye Durmuş, Leila Durmuş ve Haydar Üc katıldılar.
Toplantıya başlamadan önce, Cem Evi görevli arkadaşlar uzaktan gelen arkadaşların yorgun ve açlık ihtiyaçlarını gidermek için, her zaman olduğu gibi bu toplantıda da misafir perverliğini sergilediler. Toplantının başladığında, Cem Evi dernek başkanı Fadime Kalender ve dernek yönetim kurul üyesi Heval Yıldırım bizleri selamlıyarak, çalışmalarımızda başari temenisinde bulundular.
Dernek Başkanı Mehmet Yılmaz toplantıya katılan arkadaşları selamladı ve yakında ölen köylümüz Hüseyin Öz ve Mayıs ayı devrim şehitleri anısına bir dakikalık saygı duruşundan sonra Toplantı gündemine geçildi. Gündem maddesine, 6.Dersim Alevi nKültür Festivalı, Dernek mali durumu, Gençlik Kampı ve köyümüzdeki seçim sonuçları alındı.
Kurmeş Şenliği, Ağbaba Heykeli ve Quncık
Üç projenin gerçekleşmesi için köylülerimiz arasında toplamayı düşündüğümüz Hızır Lokmasının bazı bölgelerden düzenli yürütülmediği, bunun bölgelerde bulunan arkadaşlarımızın yeterli çaba gösteremediği toplantıya katılanların genel görüşüdür.
Ayrıca bazı köylülerimizin maddi katkılardan kaçmak için çeşitli bahaneler getirdikleri, bireysel sorunlarını öne sürmesi, devrimci yurtsever geçinmelerine rağmen Cem Vakıf ını savunur duruma geçerek Hüseyin Dedeye haksızlık yapılmıştır gerekçelerininin savunarak, kollektif çalışmada karşı tutumları üzüntü ile karşılanmıştır. Dernek olarak aldığımız hiç bir kararı bireysel olarak almadık, her kararı insanlarımızın görüşlerine sunduk ve ortak bir düşünce belirledik. Elbetteki karar alma ve vermede bazı hatalarımızın olduğunu kabullanıyoruz. Şahsi menfaat ve çıkarları için inancımızı kullanmaya çalışan kurum ve kişilere karşı aldığımız kararın doğru olduğuna inandığımızı ve bu kararı insanlarımızla daha detaylı şekilde konuşulması tavsiyesinde bulunuldu.
Hızır Lokmasının Neuss, Duisburg, Köln, Wiesbaden ve Erlenbach çevresinde toplanıldığı, Düren, Wipperfürth, Karlsruhe, Stuttgart, Ulm ve Heidenheim bölgelerinde mayıs ayının ortalarına kadar toplanılması tavsiyesinde bulunuldu. Ayrıca Fransa, Hollanda ve Türkiye deki arkadaşların da Mayıs ayı sonuna kadar bu yönlü çaba içersinde bulunmaları önemle ricadan bulunuldu.
Ağbaba Heykeli:
İstanbul da Nihat Öz arkadaşın girişimleri sonucu bize ulaşan heykel in ebat ve mali masrafı toplantıya katılanlar tarafında olumlu görüldü ve Ağbaba Heykeli için toplam 10.000,00 € masraf üç köylümüz gönüllü olarak sponsorluğunu üstlenmeye hazır olduklarını beyan ettiler.
Quncık:
Quncık ın Koruma altına alınması ve bariş anıtnın olduğu alanda 100 m2 bir alanın arazi sahiplerinin rızalığının alınması, barış, dostluk ve kardeşliğin alanının oluşumu için, köylülerimizde bir ailenin çocukları gönüllü olarak 4000.00 € bir masrafı yüklenme sözlerini verdiler.
Kurmeş Festivalı:
İstanbuldaki arkadaşlarımızın şenlik konusunda getirdikleri öneriler ve toplantıya katılmayıp görüşlerini yazılı olarak bizlere ileten arkadaşların görüşleri toplantıya sunuldu. Şu kararlar tavsiye edildi. Festival iki günlük yapılacak.
Cuma günü 8 Agustos 2014, Garip Dede türbesinde toplanma, köy mezarlıklarını ziyaret, Panel Alevi Kızılbaş İnancı, Açılış ve konuşmalar, Müzik, Skeç, Film
Cumartesi günü 9 Ağustos 2014 de, Panel Köyümüzün sorunları, Müzik, Skeç ve Film
Önerilen Sanatcılar: Pınar Aydınlar, Cihan Çelik, Mehmet Ekinciler, Zele Mele, Hüseyin Güneş, Gerçek, Cömert, Vedat Baran, Köylü sanatcılarımız Semi, Erkan Dilan ve Ayşe Azak.
Skeç: Bayram ve İsmet, Sunucu: Ali Ekber Aslaner ve Çilem Öz
Önerilen Müzik gurubu : Agıre Jiyan, Gurup Gerçek veya Grup Orcan.
Çocuklar ve Gençler için etkinlikler. Perşembe günü futbolmaçı, Festival boyunca çocuk Programları, Yemek ve içecekler mahali esnaflar üzerinde yürütülecek.
Fesival Programı ve plakatı Mayıs sonunda çıkacak. Festival plakatına ana sponsorların yanı sıra, plakatta sponsor olmak isteyenler 100.00 € karşılığında isimleri yazılacak.
Bu konuda görev taksimi yapıldı. Türkiyedeki arkadaşların da kesin görüşleri alındıktan sonra program yayınlanacak.
Dernek Mali Durumu ve Üye Aidatlarının çekimi:
Şu an dernek kasasında 2500,00 bulunmakta. Mayıs ayında 198 dernek üyesinin konto numaralarına yıllık 20 € üyelik aidati çekilecek. Mali sorumlunun verdiği bilgilere göre, 60 yakın dernek üyemiz yılda 20 € üyelik aidatı vermemek için çeşitli bahaneler getirmesi üzücü olarak karşılandı. Kontolarını değiştirdikleri halde, değişikliği derneğe bildirmemekteler. Tüm üyelere çağrımız, lütfen sorumlu ve duyarlı davranınız.
6. Dersim Alevi Kültür Festivalı:
Bu yılki 6. Dersim Alevi Kültür Festivalı 30 ve 31 Mayıs Nordpark, Kaiserswerther Str. 365, 40474 Düsseldoft ta yapılacak. Bu festival da elde edilen tüm gelirler TV 10 verilecek. Dernek olarak iki gün boyunca imkanlarımız dahilinde kültür ve mutfağımızla katılacağız. Tüm köylülerimizin festivale katılmaya davet ediyoruz.
Seçim Sonuçları:
Kurmeş Derneği olarak yeni köy Muhtarımız Haydar Banguş u yeni görevi nedeni ile kuttlarken, birlikte çalışma umutlarımızı taşıyoruz. Köydeki seçim sonuçlarında düzen partilerine çıkan oyların, köyümüz ve derneğimize olumsuz lekeler bıraktığını, bu konuda duyarlı davranılması tavsiye edildi.
Gençlik Kampı:
Gençlerimizin kendi aralarında iki günlük buluşma istekleri coşku ile karşılandı ve bu konuda dernek gençlik komitesinin aktif girişimler içersinde bulunması ve dernek olarak elimizde gelen tüm imkanları bundan önce olduğu gibi bundan sonrada sunmaya hazır olduğumuzu dile getirildi.
Toplantı saat 15.30 başladı ve 21.30 bitti.
Toplantıda bize evsahipliğini yapan Miltenberg ve Çevresi Alevi Cem Evi Yönetim Kurulu ve toplantının organisesini yapan sayın Sayman arkadaşımız Polat Durmuş ve ailesine tekrardan teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Dernek Yönetim Kurulu