Kurmes Dernegi Resmi Web Sitesi

Yönetmen Kazım Öz'den Kurmeş Derneğine Teşekkürler

Ünlü yönetmen Kazım Öz site yazarlarımızdan ve dernek üyemiz Sayın Haydar Uç'la çalışmaları üzerine yaptığı röportajda derneğimize ve yönetim kurulumuza teşekkür etti. İşte Sayın Haydar Uç'un Yönetmen Kazım Öz ile yaptığı röportaj:

1) Senin inşaat mühendisi olduğunu biliyoruz neden Sinemayı seçtin?  Daha popüler olduğu için mi yoksa başka nedenler mi var?

İnşaat mühendisliğinde okurken zaten sanat ile tanışmıştım. O dönem tiyatro yapıyordum mkm'de. MkM'de açılan sinema kurslarına katılınca hem tiyatro hem de mühendislikten vazgeçtim. O zamana kadar sinemayı neredeyse hiç tanımıyordum. sadece iki film izlemiştim sanırım:) Sinemayı tercih edişim tabiki popüler olmasında değildi. Hem o dönem şimdiki kadar politik de değildi zaten. Sinemay ile kendimi, halkımı, köyümü, toplumsal sorunları, hayatı daha iyi kavrayabileceğimi ve anlatabileceğimi anladım..

2) Kısaca sinema anlayışını , sinemanın nasıl ve anlatması gerektiğini söyleyebilir misin?  Politik sinema yaptığını söyleyebilir miyiz?

Evet yaptığım filmler politik içerikli. ama ben özel olarak politik filmler çekeyim diye hareket etmedim. Yaşadığımız dönem, içinde olduğum zaman, coğrafya, akmakta olan hayatımız oldukça politik. Dolayısıya çektiğin şeyler de politik oluyor. Ama bu politik olsun diyeyapılan şeyler değil. tam tersine bunca politik hayat içindeyken politik olmayan şeyler yapmak daha politik bence:)

3) Sinemanın milliyeti var mıdır? Bu bağlamda Kürt sineması ne durumdadır sen bunun neresindesin?

sinema evrensel bir dile sahiptir. Ancak sinemanın ele aldığı her hikayenin bir yeri, zamanı, milliyeti ve özgünlüğü vardır. Bu yerellik ve özgünlükte başarı elde edince güçlü filmler yapılabilir. Yani kürt sineması da kendi halkının hikayelerini, karakterlerini iyi çekerse gelişebilir bence. kendini iyi anlatmak evrensel boyut katacaktır zaten. ancak yerel kültürler üzerinde yükselelir.

4) Yaptığın filmlerin hemen hepsi ödüller aldı, filmlerin kendi izleyicisinden gerekli/yeterli ilgiyi ve sahiplenmeyi aldığını  söyleyebilir misin?

Yaptığım filmler kendi izleyicisinden önemli bir ilgi aldı ve sahiplenildi. Ancak bu kuşkusuz daha iyi olabilir. eksiklikler daha çok iyi bir dağıtım yapamamızdan, zamanında organize edemeyişimizden kaynaklanıyor. Bunun da zorlukları var. Fillerimiz Türkiye'de gizli ve açık sansüre uğruyor. Filmlerimizi dağıtmak oldukça sorunlu oluyor. Yoğun ilki oluyor ama bu ilgi ve isteklere tam cevap olamıyoruz.

5) Ax, Fotograf, Dür, Bahoz dan sonra Şawaklıları ç ektin, devletin engelleme çabalarının yanında büyük maddi sıkıntılarla film yapıyorsun bunu nasıl aşmayı düşünüyorsun?

Evet filmlerimiz sadece dağıtırken değil, çekerken de büyük zorluklarla karşılaşıyoruz. Çektiğimiz konulardan dolayı, filmlerimizin yapımları oldukça güçlükle yapılıyor. Englleme çabalarının yanısıra, özellikle maddi sıkıntılar çok büyük sorun oluyor. Filmlerimize Türkiye'de bütçe bulmak neredeyse imkansız. Bundan dolayı daha çok özverili çalışmalarla ileleyebiliyoruz. Bunu aşmanın en sağlıklı yolu, mevcut filmlerimizin dağıtımın iyi yapabilmek, ürünlerimiz üzerinden yeni bir film için maddi geri dönüş sağlayabilmek,diğeri de filmlerimize yapım aşamasında halktan ve çeşitli kurumlardan maddi destek alabilmektir.

6) Bahoz bildigimiz kadarı  ile en iddiali filmindir. Bahozun izleyici ile yeterince buluştuğunu düşünüyor musun, degilse neden?

Evet, Bahoz filmi şu ana kadar yaptığım filmle içinde en büyük projeydir. Gerek dönem filmi olması, gerek kalabalık bir casta sahip olması, gerek uzun ve politik bir içeriğe sahip olması önemli bir tartışma ortamı yarattı. Önemli bir izleyici kitlesini ulaşmak birlikte istediğimiz orana ulaştığımızı söyleyemeyiz. Bu konuda bizim kendi içinde yaşadığımız ekonomik ve filmle ilgili düşünsel tartışmalar, dağıtım gücümüzü azalttı. Filmin dağıtımını iyi yapamadığımız için, henüz dvdsini bile çıkaramadığımız için çok büyük bir seyirci kitlesi filmi korsanda izledi. Filmin çok büyük bir ekonomik geri dönüş potansiyelini değerlendirememiş olduk. Korsanda bile olsa kuşkusz filmin çok yoğun izlenmesi ve hala izleniyor olması bizim için sevindirici ancak bunu yeni projeler için bir ekonomik güce kavuşturamamız üzücü oldu.

7) Son dönemlerde Dersim katliami ve sonrası gelişmeler güncelligini koruyor, buna ilişkin bir cok film ve belgesel yapıldı. Senin Dersime yönelik bir film çalışman olacak mı?

Evet Dersim gündeme sıkça gelen, gelmesi gereken ve daha çok da gelecek bir konudur. Bu konuda yapılan çalışmalar küçük de olsa değerli çalışmalardır. Ben bu konuda bir şeyler yapmayı çokça istiyorum. Ancak bunun gerek düşünsel gerek teknik koşullarının iyice olgunlamasını düşünmekteyim.

8) Kurmeşliler senin çektigin başarılı filmlerden dolayı seninle gurur duyuyorlar ve başarılarının devamını diliyorlar! Kurmeşler senden memnun sen Kurmeşlerden memnun musun?  Sana ve içinde bulunduğun kuruma calışmalarınızda başarılar dileriz.

Onlar için gurur kaynağıysam, buna layık olmuşsam bu benim için en değerli ödüldür. Sinema yapmamda bana maddi ve manevi desteğini esirgemeyen çok değerli köylülerim, Avrupa'daki ve buradaki derneklerimiz benim çalışma arkadaşlarım gibidirler. Özellikle Kurmeşliler derneğinin Avrupa'da "son mevsim: şavaklar" filmi için yaptığı organizasyon hem sinema çalışmalarımız için değerli bir destek olmuştur, hem de kültürel mirasımızı korumaya katkı sunmuştur. Bu vesile ile bu organizasyona emeği geçen Kurmeşliler derneği yönetim  kuruluna  şükranlarımı  sunuyorum.

Bu Röportajı Derneğimiz adına Sayın Haydar Uç yapmıştır.