Kurmes Dernegi Resmi Web Sitesi

Onur Arman-Kurmes Senligi

 

 

Sevgili Kürmesliler,
Gecen hafta sonu gerçeklesen 4. Kürmes senliği büyük bir coşku ile tamamlandı. Hem 4. Kürmes Senliği’nin avantajlarını hem de dezavantajlarını ve bu üç gün içerisinde kendi düşüncelerimi (ve konuştuğum kişiler den aldığım bilgilere göre) burada sizinle paylaşmak istiyorum
Avantajlar:
-Hem gençlere hem de kadınlara gösteren ilgiler ve bu konuda düzenlene paneller.
-Gecen seneye göre gençlerin yoğun katilimi senliğimize bir değişik hava getirdi.
-Gençlerin “kendin çal, kendin söyle” büyük bir coşkuya sebep oldu.
-Organize edilen Futbol Maçı
-Cay ve Kahve için getirilen Semaver
-Sponsorluk ve Dayanışma yardimlari (örnegin: Onur Implex’den Meyveler)
 
Dezavantajlar:
-Afis-Programına göre her zaman hareket edilmedi. Örneğin “ateş etrafında halay” veya “şehir gezisi” veya “teleferik” veya “feribot turu” yapılmadı. Eğer çoğu kişi feribot turunu gecen sene yapmışlarsa o zaman bu kişiler için değişik bir planlama yapıla bilirdi. Çünkü bazı dostlarımız ve misafirlerimiz ilk kez bir feribot turuna çıkacaktılar. Ama iki üç kişi “yok” dediği için feribot turu iptal edildi. Gecen sene oybirliği’le karar verilmişti feribot turu yapılacak mı yoksa yapılmayacak mı diye. Bu senede oybirligile karar vere bilirdik. Tabi her kez Cumartesi saat 12-16 arası bu etkinlikleri yapa bilirdi ama toplu halde yapılması dahada güzel ve neşeli geçerdi.  
-Futbol maçında çocuklara destek çıkılmadı. Büyüklerimiz daha çok kendileri oynamak üzere ve çocuklara pas vermemeleri üzücüydü. Çocuklar genellikle ya yedek kaldılar ya da boş boş koşup duruyorlardı. Ön planda çocukların oynamaları gerekiyordu!
-Giriş ücreti kişi başına 50 € (12 yaş'dan küçükler için 25 €) ise o zaman bu parada her kes den alınması gerekiyordu. Son günde “Öğrencilerden ve çocuklardan” %50 indirim ve dost ziyaretçilerden ücret alınmadığı söylendi. İlk gün gençlerden ve örgencilerden indirimsiz ücret alindi. Sonuçda oraya gelen dostlarımız bu ücreti gözden çıkartıyorlar, yani 50 € ödemeye hazırlar. Eğer indirim yapılıyorsa o zaman ya bu herkes için geçerli olması gerekiyor yoksa hiç kimse için. Belki baz örgencilerden indirim yapıldı ama her kese “sen örgenci misin?” sorulmadı!
-Su problemi: Seminerlerde odanın sıcaklından dolayı ve su kısıklığı’dan dolayı (Saat 21:00 veya 22:00’den sonra Mutfağın kapatılması ) büyük bir tepki vardı. Örneğin 132 € ya yaklaşık 300 1.5 Litrelik (toplam 450 Litre) su şişeleri alına bilirdi.
-Kürmeş’de yaşanan ortamı, Kürmesi ilgilendiren konular veya Kürmesin gündemi konuşulmaması. Örneğin Muhabbet Kurta’a verilen ömür boyu ceza veya Kazım Imak’in evine haciz getirilmesi hiç konuşulmadı. Sonuçta Kazım Imak Kürmeş'in bir köylüsü. Türk Devleti’nin yaptığı bu operasyon yanliz Özgür Imak’in ailesine karşı değil, bütün Kürmeşe karşı yapılmıştır. Ama Kürmeşliler bu konuda birlik göstermiyorlar! Eğer Türk Devletinden dolayı Kürmes köyüne koruyucular geliyorlarsa, eğer Imak ailesi Özgürün kursunun Türk Devletine ödemek zorundaysa ve bu konu bir Kürmes Senliğinde konuşulmuyorsa ben bütün Kümeslileri kınıyorum. Nasıl Alevilik veya Kürt sorunu Kürmesliler için önemli ise ve bu konu saatlerce konuşuluyorsa bence an azı bir 5-10 Dakka olsa bilene Kürmesdeki Imak ailesine karşı yapılan çirkin operasyon konuşulması gerekiyordu. Nasıl İrfan Gürbüz hapishanedeki Devrimcileri unutmamızı istiyorsa veya onlarlar mektuplaşmalarımızı istiyorsa, bizde Devrimci bir şehit ailesini yanliz bırakmamız gerekiyor. Bugün Imak ailesine karşı yapılan bu operasyon ya yarin değişik bir Kürmesli aileye karsıda yapılırsa? En azı bir imza kampanyası yapıla bilirdi!!