Kurmes Dernegi Resmi Web Sitesi

Kazim Öz'e Uluslararası Film Festivalinde Özel Jüri Ödülü

Berlin Film Festivali’nden sonra Almanya‘da ikinci büyük uluslararası film festivali olan Mannheim-Heidelberg Film Festivali’nin ödül töreninden önce konuşan Mannheim Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Peter Kurz, Cannes, Berlin’den sonra Mannheim-Heidelberg Uluslararası Film Festivali’nin dünyanın en eski ve en büyük 6’ıncı festivali olduğunu belirterek, değişik ülkelerinde genç ve yeni yönetmenlerin bu festivalde kendilerini tanıtma fırsatı bulduklarını söyledi.

Festivalin uluslararası yarışma bölümünde 17 filmin ödül için kıyasıya bir yarış içinde olduklarını dile getiren Kurz ancak festivalda ödül alacak filmler uluslararası Juri üyeleri tarafından seçileceğini ifade etti. Mannheim Stadthaus Salonu’nda daha sonra ödül alacak filmlerin kısa gösterimi yapıldı. Büyük heyecanla beklenen ödül törenine geçildi. Festival boyunca en çok izlenen İsviçre yapımı ve yönetmen Severine Cornamusaz’ın çektiği “Coeur Animal” adlı film seyirci özel ödülü alırken, yine ayni film Kilise özel ödülü ve Rheinland Falz özel ödülünü aldı.

En büyük ödül Finlanya’ya gitti

58. Uluslararası Mannheim-Heidelberg Film Festival en büyük ödülü Finlandiya yapımı ve yönetmen Klaus Härö’un çektiği Postia Pappi Jaakobille adlı film aldı. Berlin bir randevusu olduğu için hazır bulunmayan Yönetmen Klaus Härö telekonferansla ödül törenine katılarak sevincini dile getirdi.

Uluslararası Juri Özel Ödülü Kazım Öz’e

Mannheim-Heidelberg Uluslararası Film Festivali’nin en dikkat çeken filmler arasında Kazım Öz’ün çektiği “Demsala Dawi- Sawexan” adlı belgesel film oldu. Her ne kadar Türkiye adına film festivaline katılmışsa da, aslında Kürt film olarak festivalde damgasını vurdu. Dünya’da 200 belgesel film arasında seçilen ve festivale katılmayı hak kazan Kürt belgesel filmi, Uluslararası Juri Özel Ödülü aldığı açıklanınca ödül törenine katılanlar tarafından dakikalarca alkışlandı. Kazım Öz’ün işlerinden dolayı hazır bulunmadığı ödül töreninde Damsala Dawi-Sawexan, Kürt belgesel filmi olarak anons edildi. Festivale katılan sinema eleştirmenlerin ödülü ise İsveç yapımı ve Yönetmen Häkon Liu’nın çektiği “Miss Kiki” adlı film aldı. Öte yandan 10 gün boyunca Film festivalinde rejisör ve oyuncuların da katıldığı tartışmalar düzenlendi. Her yıl düzenlenen ve 10 gün süren festival yaklaşık 80 bin kişi tarafından izlendi.

ÖZCAN ŞAMAN/ MANNHEIM