Kurmes Dernegi Resmi Web Sitesi

Kurmeş Dernek Yönetim Kurulu Toplantısı yapıldı

k-IMG 0373Kurmeş Dernek Yönetim Kurulu Toplantısı yapıldı.

8 Mart ta Köln Porz Alevi Kültür Merkezin de saat 15.00 den 18.30 arasında Kurmeş Derneği Yönetim Kurulu toplantısı yapıldı.

Dernek başkanı sayın Mehmet Yılmaz, toplantıya katılan arkadaşları selamladı ve yakında yaşamını yetiren köylümüz HAYDAR IRMAK ın anısına arkadaşları bir dakikalık saygı duruşuna davet etti. Haydar arkadaşımızın genç yaştan aramızda ayrılmasının acı ve üzüntüsü dile getirildi. Kendisine Allahtan rahmet, Irmak ailesine başsağlığı temanisinde bulunuldu.

8 Mart dünya emekci kadınlar günü nedeni ile, tüm kadınların bu anlamlı günü kutlanıldı. Kurmeş Derneği olarak, bu anlamlı günde, Kurmeşli kadınlarımız için, kadın erkek eşitliliğinin savunulması demek, Kurmeşli kadınlarımızın, Kurmeşli erkekler gibi, aile içerisinde eşit veraset hakkına sahip olması ve doğup büyüdükleri ana topraklarında, erkekler gibi yerleşme ve mülkiyet hakkına sahip olması temani edildi. Kadın haklarının savunulması, babaerkil düşünceye karşı mücadele edilmesi, önümüzde duran bir görev ve sorumluluk olduğu vurgulandı.

Bu yıl yapılmasını planladığımız Quncık, Ağbaba ve 8-9 Ağustos 2014 köyümüzde yapmayı düşündüğümüz 7. Kurmeş Festivalı ön çalışmalarına başlanıldı.

İstanbul daki arkadaşların kendi aralarında yapmış olduğu toplantı tutanağı, yönetim Kurulu toplantısında değerlendirildi. Arkadaşların getirmiş oldukları önerilere değer verdiğimizi ve Festival Programı tespitinde arkadaşlarla birlikte yapılması gerekliliği dile getirildi. İstanbul daki arkadaşların yanlız Festival konusunda görüş belirtmişlerdir. Quncık ve Ağbaba heykeli konusunda görüş belirtmemeleri bir eksiklik olarak değerlendirildi. Bu projelerin gerçekleşmesinde, arkadaşların maddi katkılarını da bildirilmesi, toplantıya katılanların genel beklentisidir.

Gerek festival programının belirlenmasi, gerek diğer iki projenin gerçekleşmesi, toplıyacağımız Hızır lokmasına bağli olduğu konusunda görüş birliği sağlanıldı. (Lütfen sitedeki Xızır lokmasını topluyoruz haberine bakınız.) Bu güne kadar çok sınırlı olarak bir kaç bölgede Hızır lokmasının toplanıldığı, bu durumun hiçte iyi olmadığı, insanlarımıza gidildiğinde seve seve Hızır lokmalarını vermeye hazır oldukları vurgulandı. Önümüzdeki iki üç hafta içerisinde köylülerimiz ve dostlarımız içerisinde Hızır Lokmasının toplanılması için somut görev taksimi yapıldı.

Fransa, Hollanda ve Türkiyedeki arkadaşlara da tavsiyemiz bu yönlü girişim içerisinde bulunmalarıdır.

Festival programı Mayıs ayında Almanya, İstanbul ve Köy heyetlerinin ortak görüşleri sonucu tespit edileceği vurgulandı.

Yeni sitemizin daha detaylı ve göresel olduğu, site bakıcısı ile belli konularda anlaşmaya varılacak, arkadaşların sitemize yazı ve haber göndermeleri ve ayrıca yazarlarımızın kendi köşe yazılarını aktuelleştirmeleri önemle rica edildi. Yazılarınızı Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. e-mailine gönderilirse sitede yayınlanacaktır.

Sitemizin ziyaretci defterine yazı yazmaları için, siteye ön kayıtların yapılması gerekmektedir. Ziyaretci defterini eski yapısı ile bırakılması durumunda, günde binlerce reklam niteliğinde başka yazıların geldiği, bunu önlemenin tek seçeneği, siteye kayıtlı olup ziraretci defterine notlarını bırakabilirler.

TV 10 un bize getirdiği öneri. Kurmeş derneği olarak aydan bir programın yapılması. Böyle bir önerinin bize getirilmesi çok önemli ve sevindirici olduğu, Tv 10 yöneticilerine şükranlarımızı sunuyoruz. Bu önerinin gerçekleştirilmesi için kadro ve maddi gereksime ihtiyaç duyulduğu, bugün kü şartlarda mümkün dahilinde olmasada, bu öneriye kapalı olmadığımızı, önümüzdeki mayıs ayında bir programın yapılması için, TV 10 a öneri getirilecektir.

Fransa Paris te yaşıyan köylülerimiz le birlikte bir toplantının yapılması istekleri, arkadaşlar tarafında olumlu karşılandı ve böyle bir toplantının yapılması için Paris teki arkadaşlarla girişim içersinde bulunulacaktır.

30 Mart ta Türkiye de yapılacak yörel seçimlarde taraf olduğumuzu Yurtsever Kürt ve İlerici adayları desteklediğimizi, köyümüzdeki muhtarlık adaylarımız da Şerif Kurt ve Haydar Banguş konusunda tarafsız kalacağımızı, köyümüzdeki seçmenlerin öz iradesine saygılı kalacağımızı, hanki aday kazanırsa, dernek olarak, onunla birlikte çalışacağımızı tekrarda kamuya duyurmak isteriz.

Derneğimizin bundan bir kaç ay önce aldığı bir kararı kamuya duyurmuştu. Cem Vakıfı ile birlikte çalışıp, köyümüzde dedelik yapan kişilerle pir talip ilişkilerin kesilmesi, Türkiye ve Avrupa örgütlü bir çok Alevi ve demokratik kurum ve teşkilatlar tarafında doğru görülmüş, böyle kararların diğer kurumlar tarafında alınması tavsiyesiyle günlerce kendi sitelerine bırakmışlardır. Bazı köylülerimizin bu konuda tepkili davranışlarına şahit olduğumuzunda bilincindeyiz. Köylülerimiz arasında bu konuda sabır ve saygı temelinde konuşulmalı. Dernek olarak kişilerle şahsi bir sorunumuz olmadığı, konunun yolumuz ve itikatımıza sahiplenmek olduğu ve bunu insanlarımızla arasında defalarca konuşulmasıın gerekliliği vurgulandı.

Bu kararımızı doğru gören ve kendilerine ikrar verdiğimiz Ağuçanlı Dedelerinde düşüncelerini kamu nezninde beklentimizi de vurgulamak isteriz.

Bize evsahipliği yapan Porz Alevi Kültür Merkezi Yönetim Kuruluna ve misafirperverliğini esergemeyen Hasan Aslaner e teşekürlerimizi sunarak, saat 15.00 de başlıyan toplantımızı saat 18.30 da bitirdik.

 

k-IMG 0375                                                  k-IMG 0385