Kurmes Dernegi Resmi Web Sitesi

KURMES BÜLTENI

182615063 4526632107365567 2231302880310870211 n

 

 

KURMEŞ BÜLTENİ

Çok değerli Dernek Üyelerimiz ve Köylülerimiz,

Son kongremizden bu yana iki yılı aşkın bir süre geçti, derneğimizin geleneksel etkinlikleri ve buluşmaları, halkla gerçekleştirmek istediği toplantıları çevre ve dost kurumlarla ortaklaşa yapmak istediği etkinliklerin, bir kaçı hariç, çoğunu maalesef gerçekleştiremedik. Bunun sebebini yaşadığımız süreçte tüm insanlığın başına musallat olan Pandemiden aramak gerekir ki öyledir..

Dernek olarak köylülerimizle yeterince bu süreçte ilişki sağlayamadık, iletişimde bulunamadık fakat genel anlamda da yaşanmakta olan süreci takip ettik insanlarımızın hal hatırını sorduk, elbette ki pandemi döneminde ve hala bu virüse yakalananlar oldu ciddi anlamda hastalananlar oldu hayatını yitirenler oldu biz burada tekrardan hastalananlara geçmiş olsun derken hayatını yitirenlere rahmet ve ailelerine başsağlığı diliyoruz. Tüm dünyada olduğu gibi bizde bu zorlu süreci en azami kayıpla atlatmaya çalışıyoruz, kurum olarak üzerimize düşen sorumluluk gereği çalışmalarımıza ara vermek zorunda kaldık, toplantılarımızı YK toplantılarını erteleme ve pandemi süreci boyunca da kimseyi riske etmeme adına deyim yerinde ise durdurduk. DYK yürütme kurulu ve yönetimi bu süreçte gerekli görüldüğünde sosyal medya üzerinde buluşmalar gerçekleştirdi, genel gidişat ve derneğimiz hakkında sürekli fikir alışverişinde bulunuldu. Kısacası her kesimin etkinlendiği çeşitli zorluklar yaşadığı bu süreci eldeki olanaklarla hasarsız gidermeye çalıştık çalışmayada devam ediyoruz. Bu konuda tüm üyelerimizin, köylülerimizin dost ve çevre kurumlarımızın bizleri anladığına anlayacağına inanıyoruz.

Çok Değerli Üyelerimiz köylülerimiz,

Derneğimiz maddi ve manevi anlamda kendi üyelerine herzaman şeffaf davranmış bunu vazgeçilmez bir ilke haline getirmiş ve böylece üyelere istedikleri anda soruları varsa cevap istekleri olursa onlarıda yerine getirme görevini eksiksiz yapmıştır yapmayada devam edecektir, gerek maddi ve gerekse diğer konularda sizler her zaman derneğimiz hakkında bilgi edine bilir YK ile ilişkiye geçerek varsa sorularınız onlarda cevap alabilirsiniz.

Derneğimiz bu süreçte elbette olanakları ölçüsünde bir kaç etkinlikte yapmıştır, hatta bazı yerlere gerekli maddi ve manevi katkılarını sunmuştur, pandemi döneminin sona ermesiyle birlikte tekrar sizlerle buluşmanın heyacınını ve özleminide yaşadığımızı burada belirtmek isteriz, köylülerimizin son dönemlerde köylerinde evler yapması yüzünü gönlünü kendi memleketlerine çevirmeside bu özlemin ve geldiğimiz diyarların bir parçası olmamızın gerçek beliirtileri olduğunu görmek gerek buda bizi gelecekte bu kültürün kaybolmaması adına daha çok sevindirmektedir. Tüm köylülerimizin bu anlamda birbirlerine karşı duyarlı haklarına saygılı olmasını umut ediyoruz, bizlere uyan ve yakışanda birlikte güzel bir yurt yaratma dostça, kardeşçe bir yaşamı inşa etmektir.

Dernek üye sayımız resmi olmamakla birlikte 220 civarındadır, bunlar içerisinde aidatlarını düzenli olarak ödeyenlerin sayısı ise 145 dir. Üye olup aidatlarını ödemeyen üyelerden ricamız yeni kontolarını bizlere iletmeleridir. BU arada derneğimize üye olmayan köylülerimizde vardır umuyoruz ki bunlarda ileriki süreçte kendi kurumlarına üye olma sorumluluklarını yerine getirirler, nihayetinde kendi insanımız ve toplumumuz için bu çalışmalar yapılmaktadır yani üye olarak sizlerde gelecekte bu kurumun içinde yer alarak çalışmalara katılabilir yürütebilirsiniz DYK sizler içinde açık bir alandır asla kapalı değildir, kendi kültürünüze ve toplumunuza hele hele uzak diyarlara dağılmış Kurmeş halkının iletişim içerisinde kalmasını sağlamak adına kutsal diye tabir edeceğimiz bu çalışmalardan uzak durmayınız, evet her toplumda olduğu gibi bizdede kişisel, ailesel veya farklı nedenlerden ötürü kırgınlıklar yaşanmıştır yaşanmaktadır ama tüm bunlar kuruma katılmama çalışmama adına bir gerekçe olmamalıdır sizlerde artık şu son yıllarda yaşadığımız zorlukları görüyor ve insanlığın birbirine ne kadar ihtiyacı olduğunu anlıyorsunuzdur, bir virüsün tüm dünyayı nasıl kasıp kavurduğunu paniğe yol açtığını hep birlikte yaşıyoruz, devletlerin işbirliği ve arayışları gözler önündedir o halde küçük bir köy olan bizlerde bunlardan dersler çıkarıp kurumsal bazda güçlü bir örgütlülükle dayanışma ruhumuzu dahada ileriye taşıyabiliriz bunu başaracak kapasitemiz var kurumumuz yani Kurmeş Dereniğimiz var sizler varsınız...

Dernek çalışmalarımızdan bir kaçını gerekli görüldüğünde sizlerle paylaşmak isteriz yukarıda da belirttiğimiz gibi pandemi nedeniyle bir çok etkinlik ve çalışma yasaklandı ve hala bu yasaklar devam etmektedirler..

Derneğimiz Yönetim Kurulu gerekli görüldüğünde sosyal medya üzerinde görüşmeler yapmakta yapmaya devam etmektedir, mali olarakta derneğimizin son iki yılda gelir gider bilgileri bizde mevcuttur isteyen herbir üyemiz bilgilendirilir. Tüm üyelerimize ve köylülerimize sağlı klı huzurlu güzel günler ve yarınlar diliyoruz.

Selam ve Saygılarımlan

Kurmes Dernegi

Bşk.Serpil Top

05.05.2021