Kurmes Dernegi Resmi Web Sitesi

Gurbetin Gurbetinde Yaşamak- Hıdır Güneri

Gurbette yaşamak zordur, bu nedenledir ki gurbet ve gariplik üzerine, nice ağıtlar, türküler lorinler ve kılamlar söylenmiştir. Deyim yerindeyse geçen hafta sonu gurbetin gurbetindeydim. Sevgili arkadaşım Turgut Ber'in beni havaalanından almasından itibaren, dönüş için tekrar havaalanına bırakmasına kadar, hep gurbet duyguları yaşadım ve yaşadık. Öğrencilik yıllarımızdan, köydeki yaşantımızdan kısacası herşeyden konuştuk, güldük, hasret giderdik ve özlemlerimizi anlattık.
 
Ziyaretimin sebebi köyümüz derneğinin bir uzak gurbetteki 3. kongresine katılmak idi. İzlenimlerimi anlatmam gerekirse, katılım fena değildi, heyecan ve coşku vardı. Birçok köylümü, eski arkadaşımı orada gördüm, konuştum, sohbet ettim, hasret giderdim. Köylülerimizi örgütlü görmek ve örgütlü olmanın bilincine inanmaları ve bunu devam ettirme arzusunda olmaları beni çok sevindirdi. Hepimizin bildiği gibi derneğimiz bir yöre derneğinden ziyade bir kültür derneği fonksiyonunu yerine getiriyor. Kültürümüzü adet, gelenek ve göreneklerimizi özellikle genç nesillere aktarmada çok önemli bir işleve sahiptir. Tabiki olmazsa olmazlarımız olan kırmızı ( Kürt, Alevi ve İlerici) çizgilerimizi de. Kongrede bana ve sevgili adaşım Hıdır Top'a kongreyi yönetme  görevi verildi. Oldukça seviyeli, içerik olarak zengin ve karşılıklı sevgi ve saygı temelinde örnek olabilecek bir kongre gerçekleştirdik. Her ne kadar beni çok rahat ve konuşanlara müdahaleci davranmamakla eleştirseler bile.
 
Kongrede çok önemli ve anlamlı gelişmeler de yaşandı. Bunları özetlersem,
 
İlk olarak bir bayanı sevgili Ayfer Ber kardeşimizi derneğimizin başkanı olarak seçtik.
Yönetim kurulunu Türkiyede temsil etmek üzere bazı arkadaşlar belirlendi.
Derneğin tüzüğünde yazılı olan amaçlara, özellikle eğitim sorununa eğilmesi talep edildi.
Çok geniş bir yönetim kurulu oluşturuldu.
Gençlerin dernek faaliyetlerine katılımının sağlanması için çaba harcanması istendi.
Derneğimizin çevre köylerimize de açılması gerektiği tavsiye edildi.
Yazın köyde bir festival düzenlenmesi önerildi.
Geleneksel yıllık iki günlük hafta sonu toplantısının devam etmesi istendi.
 
Evet başta da söylediğim gibi gurbette yaşamak zordur. Hele özellikle  ben de varım dediğiniz zaman. Kongrede de anlatmıştım ama konuya çok uygun düştüğü için bir daha anlatmam da fayda görüyorum. Gurbetteki garip ile yerlinin ilişkisi yan yana bahçeleri olan iki komşunun ilişkisine benzer. Ağacın komşu tarafına sarkan dalları için, ilkbaharda  çiçekler açtığında, çiçekleri koklayıp sevmesine, sonra  meyvesini yemesine ve yazın gölgesinde oturmasına ses çıkarmayıp, sonbahar da yapraklar dökülmeye başlayınca, sizin bu ağaçta bizi çok rahatsız ediyor, bahçemizi kirletiyor diye söylenip, kızıp, bağırmasına benzer. Garipten faydalandıkça herşey çok güzeldir, ama garip öne çıkınca, bu onlara batmaya başlar ve rahatsız eder. İşte bu nedenle birçok garip asimile olur (ki buna dönme diyorlar) ve sonra da meri keklik gibi kendi soyuna düşmanlık etmeye başlar yada kendini gizleyerek daha zor olanı seçer. Bunlara binlerce örnek verebiliriz yaşadığımız toplumlarda. 
 
İşte bütün bunlar için bu dernekler lazımdır. çoğalması gerekir ve hepimizin buna katkı sunması ve üye olup geliştirmesi gerekir. Özellikle arkadaşlarımızın genç nesilleri bu ortamlara getirmeleri önemlidir. Onların bu tür aktivitelere katılmaları ve yer almaları teşvik edilmelidir.
 
Başta Melek ve Turgut'un misafirperverliğine ve diğer bütün köylülerimizin sıcak ve içten yaklaşımlarına teşekkür ederek, yeni seçilen yönetim kuruluna ve özellikle bayan başkanı Ayfer Ber'e başarılar dileyerek bütün herkese saygı ve sevgilerimi sunarım.
 
 
Hıdır Güneri
Mikrobiyoloji Bilim Uzmanı