Kurmes Dernegi Resmi Web Sitesi

Kurmeş derneğinin 3. kongresi üzerine izlenimlerim- Mehmet Yılmaz

Derneğimizin 178 üyesi vardır. Bu üyelerden 4 ü Koxpinik li, 3 ü orcan lı, biri Zeve li, biri Bargini li ve biride Bayburt ludur. 30 a yakın Kurmeş li aileden 2 ile 3 aile bireyi derneğe üye iken, 70 e yakın aileden yanlız bir kişi dernek üyesidir. Üyelerimizin % 80 ni erkek ve % 20 i bayandır.

Kongremize 60 nın üzerinde bir katılım sağlandı ve bunların 45 i dernek üyesidi.  Kongreye katılan üyelerin % 30 u bayandı.

Dernek kongre salonuna girdiğimde, masaların üstü örtülmüş, üzerine meyva tabakları içecek ve bardaklar konulmuştu. Salonun yan geniş bir kaç masanın üzerine, evlerden getirilmiş, gömme, pargaç, pişi, helva, tatlılar, taze ekmek, taze şafak peyniri, taze tere yağı, salatalık çeşitleri ve zeytinliklerle süsleyen bayanları gördüm.

Kongremize ev sahipliğini yapan, Köln – Porz Alevi Kültür Merkezi derneğinin yönetiminde ağırlıklı olan Zeveli dostlarımızın bizlere ikram amaçlı iki dernek üyesine yaptırdıkları taze lahmacunların nefis kokusu ve üyelere sundukları hoş geldiniz çayı, üzerimdeki 2 saatlık yolculuğun yorgunluğunu giderdi.

Üyelerimiz salonun değişik yerlerinde kendi aralarında sohbetlerini sürdürürken, özellikle kongremize katılmak için, Türkiye den  gelen değerli  bilim adamımız ve başarli işverenimiz Hıdır Güneri nin etrafına toplanan topluluk dikkata değerdi.
Saat 15.00 e doğru, dernek başkanı Ali Haydar kongrenin açılış konuşmasını yapıp, kongreye katılanları selamladı.

Divana Hıdır Güneri ve emaktar Hıdır Top oy birliği ile seçildiler.  Bir dakikalık saygı duruşu sonucu, gündemin diğer maddelerine geçildi.
Dernek faaliyet raporunu, diğer konularda da olduğu gibi,  büyük bir özveri ile kongreye sunan başkan Ali Haydar a, bir bayan üyemizin ‘ Allah sizleri başımızda eksiltmesin ‘ duası, başkanımıza verilen en güzel bir onura olduğuna inanıyorum.
Derneğimizin iki yıllık mali raporunu, yaptığımız iki Kurmeş şenliği ve Ağbaba duvar projesinin bilancosunu üyelerimize yazılı olarak sundum.

Faaliyet ve malli rapor üzerinde 14 üyemiz söz alıp, görüş ve önerilerini sundular. Kongremize evsahipliğini yapan, Zeveli Ali Baba Kay ın konuşmasının sonunda bizler için söylediği şu sözleride yazmamak mümkün değil. ‘ Bir Zeveli olarak siz Kurmeş lilerden gurur duyuyorum, gurur duyduğum kadar da sizleri kıskanıyorum. Hızır, Ağuçan, Sultan Hıdır yardımcınız olsun, birlik ve beraberliğiniz bizlere örnek olsun’
Denetim Kurulu adına konuşan Hıdır Top, raporların incelendiğini her hangi bir sorunun olmadığını ve yönetim kurulunun aklanmasını önerdi.
İki saatlık bir çalışmadan sonra, 20 dakikalik bir ara verildi. Erenler sorfasına sunulmuş lokmalar yenildi ve çaylar içildi.

Yeni yönetim kurulunun belirlenmesi için, dernek yönetim kuruluna 21  ve denetim kuruluna 4 arkadaş oy birliği ile seçilirken, Türkiye de dernek yönetim kurulu ile koordineli çalışacak, İstanbul da Hıdır Güneri ve Nihat Öz, Pertek ve köyde Haydar Ber e dernek temsilcilik görevleri verildi.
 
Yönetim kuruluna ve denetim kuruluna seçilenler kendi aralarında görev taksimi yapmak için, özel bir oturum yaptıktan sonra, genel kurula  görev taksiminini duyurdular. Bunu sitemizde duyurduk.
 
Kurmeş Derneği yönetim kurulu 21 kişiden oluşmaktadır. Bunlardan 6 sı bayandır. Kurmeş Derneği başkanlık görevi YK içerisinde oy birliği ile bir bayana verildi.
Bir kuruma bayanlar katılıyor ve o kurum içerisinde gönüllü olarak yer alıyorlarsa, o kurum büyür ve gelişir. Derneğimizin geleceğini parlak görüyorum. Bir çok kurum ve çalışma guruplarına örnek alınacak bir konumda olduğuna inanıyorum.
 
Bu vesile ile, başta Ayfer Ber başkanımız olmak üzere, dernek yönetim organlarında görev almış tüm arkadaşların, karşılıklı güven, saygı, hoşgörü ve elleştirisel  çalışmalarında başarılar dilerken sevgi ve selamlarımi sunuyorum.
 
Mehmet Yılmaz 18.05.09