Kurmes Dernegi Resmi Web Sitesi

Dersimli Annenin Feryadı: Kızım Küçük Gelin Olmasın

Dersimli Annenin Feryadı: Kızım Küçük Gelin Olmasınhdüzyar

Dersim'in Pertek İlçesi'ne bağlı Aşağıgülbahçe Köyü'nde yaşayan Songül Düzyar, 16 yaşındaki kızları Miase Düzyar'ın Urla'daki teyzesinin evinde kaldığını ve adını bildiği bir kişi tarafından 24 gün önce kaçırıldığını belirterek, "Kızım küçük gelin olmasın. O daha küçük, okusun istiyorum. Geleceği elinden alınmasın" dedi.

Pertek İlçesi'ne bağlı Aşağıgülbahçe Köyü'nde yaşayan Songül-Haydar Düzyar çiftinin 16 yaşındaki kızları Miasse Düzyar, okul okuduğu Urla'da 24 gün önce kaçırıldı. Urla'da ve Dersim'de, jandarma ve polise şikayette bulunmalarına rağmen kızlarından bir haber alamadığını belirten anne Düzyar, kızının hayatınden endişe ettiğini söyledi. Aynı kişinin 6 ay önce de kızını kaçırdığını, polis ve jandarmanın kısa süre içerisinde yaptığı çalışma ile kurtarılarak kendilerine verildiğini anlatan anne Düzyar, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül SAYAN KAYA'dan kızının bulunması konusunda yardım istedi.

"OKULDAN ÇIKMIŞ SERVİSE BİNERKEN KAÇIRILMIŞ"

Eşi Haydar ile birlikte hayvancılık yaptığı için köyde hayvanların yanında kaldığını belirterek, gazetecilere konuşmak için ilçeye tek başına geldiğini anlatan anne Düzyar, "Biz hayvancılık yapıyoruz. Eşim hayvanların yanında kaldı ben geldim. 2 kız bir oğlum var. En küçük kızım özürlü, sürekli onunla ilgileniyorum. Ortanca kızım yani Miase, Urla'da teyzesinin yanında Urla Hakan Yılay Meslek Lisesi'nde okuyordu. Kızım akşam okul çıkışında okul servisine binmek istediği sırada A. Karataş isimli sahış tarafından zorla kaçırılmış. Görgü tanıkları da var, durumu polise, jandarmaya bildirmişler. Ama kimse ilgilenmemiş. Biz de burada jandarmaya, polise, savcılığa gittik şikayetçi olduk. Ama 24 gün oldu, hiç kimse bize yardımcı olmadı. Kızımdan hiç haber alamıyorum. Ben kızımın bulunmasını istiyorum. 24 gündür kayıptır, artık hayatından endişe duyuyorum. Kızım ölmüş mü, kalmış mı? Ben artık ne yapacağımı bilmiyorum. Gece gündüz üzüntüden kahroluyorum" dedi.

"AYNI ADAM İKİNCİ KEZ KAÇIRDI"

Kızının A. Karataş tarafından 6 ay önce de kaçırıldığını ancak jandarmanın kısa sürede kızını kurtardığını anlatan anne Düzyar, şöyle konuştu:

"Benim kızım daha çok küçük, 16 yaşında ve lisede okuyor. Ben kızımın okumasını istiyorum. Geçen yıl Ekim ayında yine aynı şahıs tarafından kaçırılmıştı. Şikayet ettik, alıp bize teslim ettiler. 6 ay önce kaçıran şahıs tekrar kaçırdı, kızım çok küçük neden kaçırdılar, ne yapacaklar? Bilmiyoruz. Herkes çocuk gelinlere karşı olduğunu söylüyor. Kaldı ki kızımın yaşı çok küçük, zorla kaçırılmış. Ama nereye gittik, şikayet ettiysek sonuç alamadık. Ben kızımın kesinlikle okumasını istiyorum, kızımın yaşı küçük ve bu yaşta gelin olmasın."

"KIZIM BULUNSUN TEKRAR OKULA GİTSİN"

Aile Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül SAYAN KAYA'ya da çağrıda bulunarak yardım isteyen anne Dzyar, "Biz jandarmaya, polise gittik. Bize söylenen şu; 'mutlaka yakalanacak birgün, bir arama noktasında yakalanır' diyorlar. Neden adresine gitmiyorlar? Neden evlerini aramıyorlar? Ben burada aile bakanımıza sesleniyorum; lütfen bize yardımcı olsunlar, Kızım bulunsun, tekrar okuluna gönderilsin. Kızımın hayatından endişe ediyorum, lütfen sayın bakanımız bu konuda bizlere yardımcı olsun. Yetkililere gerekli talimatları versin, ben bir anneyim, kızımı istiyorum, geleceği elinden alınmasın" şeklinde konuştu.Kaynak: Tunceli Yaşam ve İnsan