Kurmes Dernegi Resmi Web Sitesi

Kurmeş Derneği Yeni Yönetim Kademesi Belirlendi

 DSC0040Toplantı Tutanağı Remschingen 16 Mart 2019
 
Kurmeş Derneği Yeni dönem ilk Yönetim Kurulu toplantısı gerçekleştirildi, toplantı Remchingen kasabasında saat 15.00 başlayıp 19.30 sona ermiştir.
 
Toplantıya Katılanlar: Dernek Eş başkanları Serpil Top, Ali Haydar Gürbüz Yönetim Kurulu üyeleri; Polat Durmuş, Aysuman Banguş, Cemroz Kaya, Sergül Baysan, Mehmet Yılmaz, Derya Top, Hüseyin Uç, Sevinç Gürbüz, Hasan Banguş, Özdal Banguş, Aynur Banguş, Gürsel Kurt, İsmail Kurt, Erdal Durmuş ve Hasan Top ayrıca çeşitli nedenlerden dolayı toplantıya katılamayan DYK üyeleri, Ali Ekber Aslaner, Hasret Düzyar, Fatma İmak Gönül Durmuş, Hasan Aslaner, Fatma Uç ve Abuzer Ber..
 
Toplantının açılış konuşmasını ve selamlamayı eş başkanlardan sayın A.Haydar Gürbüz yaptı , gündeme başlamadan önce 16 Mart tarihinde 1988 de Halepçe'de kimyasal silahlarla katledilen Kürt halkının ve yine bu tarihte vefat eden köylülerimizden Hıdır Gayer ile Mehmet Uç bunlara ek olarak insanlık adına barış adına doğamız adına eşitçe yaşamak yaşatmak adına yaşamını yitirmiş canlar hatırlandı ve saygı ile anıldı. Ardında toplantı gündemine ilişkin bir ek veya öneri olup olmadığı soruldu, gündem onaylandıktan sonra toplantıya geçildi.
 
Toplantımızın ilk gündem maddesi: Açılış Konuşması ve Selamlama: Eşbaşkanlardan Sayın Ali Haydar Gürbüz ilk sözü alarak toplantıya katılan Yönetim Kurulu arkadaşlarını ve misafirleri selamladı ardında kısaca derneğimizin yeni yönetim kurulu üyelerine derneğimizin tarihçesini ve dernek çalışmalarını amaçlarını anlatan bir açıklama yaptı. Eşbaşkanlarımızdan Serpil Top' da katılımcıları selamladı ve özellikle bu yönetim kurulunda kadın üyelerimizin çokluğunun memnuniyet verici olduğunu çalışmalara daha güzel şeyler katacağını belirtti. Deneğimizin anlam ve önemini belirten çeşitli açıklamalarda bulunduktan sonra kongre değerlendirmesine geçildi.
 
Kongre değerlendirmesini bir öncek dernek başkanımız sayın Mehmet Yılmaz söz alarak kısaca yaptı ardından diğer katılımcıların hepsinin kongrede memnun olduklarını başarılı bir kongre gerçekleştiği noktasında da hemfikir olunduğu görüldü. Eksik olan tek taraf ise uzak bölgelerde bulunan köylülerimizin dernek üyelerimizin katılamayışı idi.
Yeni Yönetim Kademesinin görev dağılımı ise şu şekilde yapıldı:
 
Eş Başkanlar olarak kongrede Serpil Top ile Ali Haydar Gürbüz seçilmişlerdi. YK toplantısında ise Dernek genel Sekreterliğine Sayın Hüseyin Uç ile Sergül Baysan, Mali sorumlular olarakta sayın Mehmet Yılmaz ve Polat Durmuş seçilmiştir. Ayrıca DEnetim kurulu başkanlığına Özdal Banguş ve üyeleri olarakta Gürsel Kurt, Aysuman Banguş, Derya Kaya, İsmet Banguş, Hasan Top, Erdal Durmuş,Hasan Aslaner , Abuzer Ber seçilmişlerdir.
 
İstanbul temsilcilerimiz olarak Güldane Irmak, Şengül İltimur ve Hıdır Güneri
 
Paris Temsilcimiz Haydar Aslan
 
Köy Temsilcilerimiz Sabit Gürbüz, Helin İmak Timurboğa, Hüseyin Tan ve Sevilay Banguş Doğan olarak belirlenmiştir.
 
Dernek Çalışmaları hakkında şu kararlar alınmıştır:
 
a): Bölgesel etkinlikler olarak Almanya'da iki etkinlik düşünüldü bunlardan biri Stuttgart ve çevresi diğeri ise Köln ve çevresi olarak belirlendi.Şubat ve Kasım ayları önerildi ayrıca bir gece yapma önerisi geldi bu etkinlikleri YK kendi arasında tekrar görüşerek netleştirecektir.
 
b): Derneğimizin tanıtımı ve niçin kurulduğunu üyelerimize köylülerimize daha iyi anlatmak ve üye olmayan köylülerimizi de üye yapmak amacıyla her bölgede ev ziyaretleri konusunda hemfikir olundu. Bu çalışma için gerekli hazırlıklar tamamlandığında uygulamaya geçilecektir.
 
c): Hersene Almanya'da gerçekleşen Dersim Kültür ve Doğa festivaline katılma kararı alındı Festival Tertip Komitesiyle geçmiş dönemde yaşanan rahatsızlıkların tekrar etmemesi için konuşulacak ve tekrardan standımızı kuracağız..
 
d): 2019 yaz ayı için köyde bir festival yapma fikri YK üyelerinin çokluğu tarafından yüksek risk oluşturduğundan kabul görmedi buna karşılık köyde yazın iznini yapanlar için köy dernek temsilcileri vasıtasıyla birtakım etkinlikler planlanabilir düşüncesi benimsendi.
 
e):Gençler için ayrıca bir etkinlik kararı alındı bu buluşma için gerekli ön çalışmalar bititiğinde üyelerimize ve köylülerimize deklere edeceğiz. Müzikal bir etkinlik düşünülüyor.
 
f): Çevre köylerle olan çalışmaların dahada aktifleşmesi için komitede yer alan üyelerimizin çalışmalarına devam etmesi yönünde hemfikir olundu.
 
Son olarak serbest gündem maddesi çerçevesinde herbir üyemiz kendi düşünce ve önerilerini sundular. Bu konuşmalar sonrası ortaya çıkan ortak nokta derneğimizin külltürel ve sosyal çalışmalar daha çok ağırlık vermesi ve yine 31 Mart'taki seçimlerde ise tarafsız kalmasının doğru olacağı belirtildi. Dernek aidatlarının yetersiz olduğu ve bununda bir sonraki genel kurulda tekrardan gözden geçirilmesi gerektiği vurgulandı. Köy sorunlarının ve köylülerimizin kendi aralarındaki sorunların çözümü için bir heyet önerisi geldi fakat bu kabul görmedi nedeni ise daha öncede böyle bir heyet vardı fakat pratik anlamda bir çalışma yürütülemedi bu konuda DYK nın Köy muhtarı ve heyetiyle ortaklaşa bir çalışma yürütme gerekliliği vurgulandı.
 
Dernek Yönetim Kurulunda yer alan tüm temsilciler bulundukları alanlarda sorumlulukları gereği etkinlikler organize edebilir planlaya bilir toplantılar tertipleye bilirler her bir üyemizin bu konuda insiyatif sahibi oldukları bilinmelidir. Bu tarz derneğimizin kuruluşundan bu yana uyguladığı yöntemlerden biridir.
 
Yeni dönem Dernek Yönetim Kurulu Üyelerimize çalışmalarından başarılar diliyoruz, geçmiş dönem Yönetim Kurulu ve eş başkanları sayın M.Yılmaz ve F.İmak'a çalışmalarından dolayı emeklerinden ötürü teşekkür ediyoruz yeni dönemde de birlikte çalışma yürütmekte memnuniyet duyduğumuzu belirtmek isteriz, bu toplantıya ev sahipliği yapan Sayın Hasan Banguş ve Aysuman Banguş'ada ayrıca teşekkür ediyoruz. Köylülerimizin birlik beraberlik ve dostluk çerçevesinde yaşaması için kurum olarak elimizden geleni yapacağımızı belirtir hep birlikte güzel günlerin getirisi için el ele gönül günüle çalışmalar yürütmek umuduyla en samimi saygılarımızı selamlarımızı sunuyoruz...
 
Kurmeş Derneği Yönetim Kurulu...