Kurmes Dernegi Resmi Web Sitesi

'Şavaklar' Altın Portakal'a kabul edilmedi

Dünya festivallerinde dolaşan Kazım Öz'ün 'Demsala Dawî: Şewaxan' (Son Mevsim: Şavaklar) Altın Portakal Film Festivaline kabul edilmedi.
Geçen hafta Fransa'da Corsicadoc Film Festivali'nin açılış filmi olarak gösterilen Şavaklar 46. Altın Portakal Film Festivali'nin programına alınmaması ise şaşkınlık yarattı.
Geçen yıl da yine Mezopotamya Sinema yapımı olan ve Kazim Öz'ün yönetmenliğini yaptığı Bahoz hem Altın Portakal hem de Altın Koza film festivallerinin programlarına kabul edilmemişti. Yılmaz Güney adına ödül veren Altın Koza Film Festivali'nin bir Kürt filmini programına kabul etmemesi çelişkili ve sansürcü bir karar olarak değerlendirilmişti.

Filmin festivale katılmaması nedeniyle Mezopotamya Sinema Kollektifinden yapılan açıklamada, 'İktidarın Kürt açılımı bir yandan Antalya Altın Portakal Film Festivali seçkisinde ses getirirken diğer yandan Demsala Dawî: Şewaxan filminin festivale kabul edilmemesi, devletin beyaz ve esmer Kürtler arasında yaptığı ayrımın ve kendi Kürdünü yaratma, özgür Kürdü kabul etmeme politikasının ulusal bir festivale yansıması mı sorusunu akla getiriyor. Bizler devrimci ve alternatif filmler yapan sinemacılar olarak bu sansürü kınıyor ve kamuoyunu duyarlı olmaya çağırıyoruz' ifadelerine yer verildi.

Birçok festivale giden film

Mezopotamya Sinema Kollektifi'nden Kazim Öz, ikinci uzun metraj belgesel filmi Demsala Dawî: Şewaxan'ı Nisan ayında tamamladı. ARTE France ve IDFA desteğiyle çekilen film Dersim bölgesinde yaşayan göçebe Şavak topluluğunun yok olmaya yüz tutmuş yaşam tarzlarının, doğayla bağlarının ve kıyasıya mücadelelerinin yanı sıra insani ilişkilerini belgeliyor.

Türkiye galası İstanbul Film Festivali'nde yapılan Demsala Dawî: Şewaxan'ın uluslararası galası ise İsviçre Visions du Reel belgesel film festivalinde gerçekleşti. İsviçre Nyon'da övgüyle karşılanan Demsala Dawî: Şewaxan Visions du Reel sonrasında pek çok festival tarafından davet edildi.

Çekimleri ve kurgusu esnasında belgesel ile kurmaca film arasındaki sınırları zorlayan Demsala Dawî: Şewaxan, Temmuz ayında Paris Film Festivali'nde ana kategoride yarışarak uluslararası endüstride de bu akımın öncüleri içinde yer aldı.

ANF