Kurmes Dernegi Resmi Web Sitesi

VAŞAKLAR KÖYLERE İNDİ

Dersim - Nesilleri tükenme tehlikesiyle karşı karşıya bulunan vaşaklar Dersim’de kar kalınlığının bir metreyi bulduğu kırsal kesimde aç kalınca köylere kadar indi.
Dersim merkeze 15 kilometre mesafede Pülümür Vadisi içindeki Erdoğdu Köyü Bardakkale Mevkii'ne gelen 3 vaşak burada avcılar tarafından vurulan bir domuzu yerken görüntülendi. Uzun süre bölgede domuz yiyerek karınlarını doyuran vaşaklar, daha sonra bölgeden ayrılıp, Pülümür Vadisi'nin iç kesimlerine doğru gitti.
Vaşakların görüldüğü bölgeye giden Orman ve Şu Şefliği yetkilileri ise bölgede ilk kez bu kadar yakından görülen vaşakları, kaçak avcıların avlamasını önlemek için nöbet tuttu.
Desim’de son iki yıl içinde kaçak avcılar tarafından 2 vaşak avlanmış ve ölü olarak bulunmuştu. Ayrıca 1 vaşak çığ altında, 1 vaşak ta Pülümür Vadisi'nde yolda geçen arabanın altında kalarak telef olmuştu. Son iki yıl içinde çeşitli nedenlerle 4 vaşağın ölü olarak bulunmasının ardında Dersim’de vaşakların avlanmaması için sivil toplum örgütleri ve çevre koruma ekipleri de çalışmalar yapmıştı.