Kurmes Dernegi Resmi Web Sitesi

Munzur Vadisi’ndeki HES’lere yargı engeli!

Munzur Vadisinde yapılmak istenen Konaktepe Hidroelektrik Santrallerine (HES) yargı geçit vermedi. Ankara 10 İdare Mahkemesi verdiği kararla HES barajlarının yapımına ilişkin yaşanan hukuksuzluğu da ortaya koydu. Munzur Koruma Kurulu üyesi Hasan Şen, kararın hayata geçirilmesi gerektiğini belirtti.

Dersim merkez ile Ovacık arasında bulunan ve aynı zamanda Milli Park olan Munzur Vadisi’nde yapılmak istenen Konaktepe-1 ve Konaktepe 2 HES barajları inşaatlarının iptali için Ankara 10. İdare Mahkemesine açılan davada, mahkeme baraj yapımının iptaline karar verdi.

Mahkeme iptal kararına ilişkin 2873 sayılı Milli Parklar Kanununun maddelerini gerekçe göstererek Milli Parkların karakterleri bozulmadan korunmasına, geliştirilmesine ve yönetilmesi gerektiğine dikkat çekti. Güvenlik nedeni dışında bir tesisin yapılamayacağının belirtildiği mahkeme kararında, “Kamu yararı açısından vazgeçilmez ve kesin bir zorunluluk bulunmadıkça her ne suretle olursa olsun hiçbir yapı ve tesis kurulamaz ve işletilemez veya bu alanlarda var olan yerleşim sahaları dışında iskan yapılamaz” denildi.

Dava Dersim merkezden 5 avukat ve 25 vatandaşın başvurusuyla açılmıştı.

KARAR ÖRNEK TEŞKİL EDECEK

Kararın hukuki olarak alınması gereken bir karar olduğunu belirten Munzur Koruma Kurulu üyesi “Bu karar Dersim’de de devam etmekte olan bütün baraj ve HES davaları içi iyi bir örnek teşkil etmektedir” dedi. Verilen kararla birlikte Başbakan ve Çevre Bakanlığı ile birlikte bölge milletvekillerine bir kez daha seslenmek istediklerini belirten Şen, HES’lerle doğa ve insan yaşamının tehdit altında olacağını hatırlatarak, yapılan yanlışlıktan dönülmesini istedi.
Dersimliler olarak devletin kendi koyduğu hukuk kurallarına da uymadığını dile getiren Şen, mahkemenin verdiği karara uyulması gerektiğini belirti. Kararın takipçisi olacaklarını söyleyen Şen, kararın hayata geçmesi için mücadele edeceklerini de ifade etti. (İstanbul\EVRENSEL)