Kurmes Dernegi Resmi Web Sitesi

Gılgameş kenti açığa çıkıyor

Gılgameş’in yurdu olarak bilinen Karkamış Antik Kenti’nde mayın temizleme çalışmasının ardından başlatılan kazı çalışmaları sırasında ortaya çıkarılan buluntular, düzenlenecek programla yerinde tanıtılacak.
İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Mehmet Aykanat, yaptığı yazılı açıklamada, kazıda elde edilen son buluntuların yerinde tanıtılacağını belirtti. İlk bilimsel kazılardan 100 yıl sonra çalışmaların yeniden başladığı Karkamış Höyüğü’nden elde edilen buluntuların, düzenlenecek etkinlikle basın mensuplarına tanıtılacağını ifade eden Aykanat, şunları kaydetti: “Son buluntular uzman ekipler tarafından 9 Ekim Salı günü yerinde tanıtılacak. Anadolu’nun en uzun soluklu krallıklarından birine başkentlik yapmış Karkamış Antik Kenti, günümüzden 3 bin yıl öncesine ait yüzeyde görülebilir binaları, heykelleri ve yazıtlarıyla çağının en önemli kentlerinden biridir.”
4 bin yıllık kent
Aykanat, yazılı tarihi yaklaşık 4 bin yıl öncesine dayanan kentin tarihini ve kültürünü aydınlatmak için Bologna Üniversitesi’nden kazı başkanı Doç. Dr. Nicolo Marchetti, İstanbul Üniversitesi’nden başkan yardımcısı Yrd. Doç. Dr Hasan Peker ve Türk-İtalyan ekibinin geçen yıl kazı çalışmalarına başladığını anımsattı. Kazı ekibinin Türk-İtalyan merkezi ve yerel yönetimlerinin, üniversitelerin desteğiyle başarılı bir kazı sezonu geçirdiğini, kazılar sonucunda elde edilen ve edilecek sonuçların sadece Karkamış ilçesi ve Dîlok (Antep) için değil, Türkiye ve dünya çapında da önem arz ettiğine dikkati çeken Aykanat, organizasyona katkı sağlayan Antep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey ve ekibine de teşekkür etti.
Mayından temizlendi
Karkamış Antik Kenti’ndeki mayın temizleme çalışmaları kapsamında 663 bin 800 metrekarelik alandaki mayınlar elle temizlenmiş. Köpeklerin de kullanıldığı mayın temizleme çalışmaları sırasında çıkarılan bin 200 mayın imha edilmişti. Çalışmalarda kalite kontrol işi Birleşmiş Milletler (BM) standartlarına göre yapılmıştı. Mayın temizlemesi sırasında sıkı bir denetim mekanizması kurulmuş, kazı sırasında bulunan sikkeler ve tarihi değeri henüz belirlenemeyen bazı eserler de müze müdürlüğüne teslim edilmişti. Mayın temizleme çalışmalarının ardından bölgede geçen yıl kazı çalışmaları başlatılmıştı.