Kurmes Dernegi Resmi Web Sitesi

'Baraja hayır' diyen on binlerce kişi Munzur'a yürüdü

Dersim'de süren 9. Munzur Kültür ve Doğa Festivali'nde Munzur'un sit alanı ilan edilmesi için, on binlerce kişi 'Munzur'a beyaz eller yürüyüşü' adıyla yürüyüş düzenledi.

Eski Dersim geleneğinden gelen Munzur'a taş atarak yemin etme geleneğini tekrarlayan Tuncelililer, Munzur'a taş atarak, baraj yaptırmama yemini etti.

Dersim'de 9. Munzur Kültür ve Doğa Festivali tüm coşkusuyla sürüyor. Bu yıl düzenlenen festivale 'Munzur 1. derece sit alanı ilan edilsin' ve 'Dersim adı iade edilsin' sloganlarının damgasını vurduğu festival, on binlerce kişinin katılımıyla gerçekleştirilen etkinliklerle tüm hızı devam ediyor. Festival gün boyu süren etkinliklerde, sokak tiyatrosu, yürüyüş ve konserlerle devam etti. Evrensel kültüre hitap eden etkinlikleriyle, katılımcılarıyla uluslararası festivale giden Munzur festivali kapsamında 'Munzur'a beyaz eller yürüyüşü' düzenlendi. Kışla Meydanı'nda toplanan ve aralarında Dersim Belediye Başkanı Edibe Şahin, DTP Dersim Milletvekili Şerafettin Halis, Munzur Koruma Kurulu, Hasankeyf Girişim Grubu, Alianoi Girişim Gurubu, Ege Çep, Derelerin Kardeşliği Platformu, EMEP, ÖDP, DTP ve çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisinin yanı sıra on binlerce kişi 'Munzur'a beyaz eller yürüyüşü' pankartı ve 'Munzur özgür akacal' yazılı uzun bir pankart eşliğinde yürüyüşe geçti. 'Munzur özgür akacak', 'Munzur barış için aksın' ve 'Savaş kaybetmektir, onursuzluk her şeyi kaybetmektir' yazılı dövizlerin taşındığı yürüyüşte sık sık, 'Munzur özgürdür özgür akacak', 'AKP Munzur'da boğulacak', 'Biji serok Apo' ve 'Munzur Vadisi Apocular yuvası' şeklinde sloganlar atıldı.

Dersimliler Munzur'a taş atarak ant içti

Yürüyüşle Kemer Bel'e gelen on binlerce kişi, Munzur için ellerini beyaza boyadı. Ardından konser alanına gelen kitle, ellerini Munzur suyunda yıkadı. Yürüyüş'ün ardından kitle Munzur için yere uzandı. Ardından sahne alan Batman Kültür Merkezi Müzik Grubu, seslendirdiği Kürtçe parçalarla kitleyi coşturdu. Müzik dinletisinin ardından konuşan Dersim İHD Şube Başkanı Ahmet Barış, 1938'de Dersim'de yapılmak istenen soykırıma karşı mücadele etmek için ant içildiğini belirterek, kitleyi, Munzur'da yapılmak istenen baraja karşı Munzur'a taş atarak ant içmeye çağırdı. Ardından kalabalık Munzur'a taşa atarak, Munzur'da baraj yapılmasına karşı mücadele sözü verdi. Ardından konuşmasına devam eden Barış, uluslar arası ve ulusal hukukun hiçe sayılarak tarihi ve doğa güzellikleri olan Munzur'da baraj yapılmak istendiğini ifade etti.

'Barajlarla Dersim'i insansızlaştırmaya çalışıyorlar'

Barajların amacına dikkat çeken Barış, '1938 ve 1994'te yapamadıkları, Dersim'i insansızlaştırma politikasını şimdi barajlarla yapmaya çalışıyorlar. Munzur sit alanı olmayı fazlasıyla hak ediyor. Barajlar, kangrenleşen Kürt sorunundaki politikalar gibi özel savaş yöntemi olarak kullanılmaktadır. Bunu nerden anlıyoruz? Bugün Federe Kürt Devleti ile Türkiye'deki arasındaki sınırda baraj yapılmak isteniyor. Devlet bu barajları 'PKK'lilerin geçişini engelleyelim diye yapıyoruz' diyor. Dersim barajlara mahkum olmayacak. Munzur'un yok olması demek canımızın ve ruhumuzun yok olması demektir. Onun için canımız pahasına da olsa mücadele etmeye devam edeceğiz' dedi.

'Yaşamak istiyorsak yaşatacağız'

Barış'ın konuşmasının ardından Almanya'dan gelen bir müzik grubu, seslendirdiği Kürtçe parçalarla coşkulu anlar yaşattı. Grup seslendirdiği bir parçayı Uğur Kaymaz'a atfetmesi kitle tarafından büyük alkış aldı. Daha sonra kısa bir konuşma yapan Hasankeyf'i Yaşatma Girişimi Koordinatörü Diren Özklan da, Hasankeyf ve Munzur'un aynı kaderi paylaştığını belirterek, 'Sözümüzü özgüleştirmek, isyanımızı birleştirmek için buradayız. Hasankeyf'in yaşam çığlığından Munzur'un isyanına bin selam. Ülkede yapılan tüm barajların amaçları da, sonuçları da aynıdır. Israrla Hasankeyf ve Munzur'u yok etmek isteyen yöneticiler, bir gün paranın yenmediğini, son nehir kuruduğunda, son ağaç yandığında biz bölgenin Kürtleri olarak onlara göstereceğiz, eğer yaşamak istiyorsak yaşatacağız' dedi. Özkan'ın ardından sahneden okunan 'Binlerin geçmişe ve geleceğe sözü' yemini kitle tarafından tekrarlanarak, Munzur'a baraj yapılmasına izin vermeyecekleri sözünü verdi.

Ermeni müzik grubu Şahin'e Ermeni alfabeli tablo hediye etti

Daha sonra sahne alan Mikail Aslan, kitle tarafından büyük bir coşkuyla karşılandı. Ardından da Ermenistan'dan gelen müzik grubu, verdiği müzik dinletisiyle büyük beğeni aldı. Grubun seslendirdiği Ermenice parçalara kitle 'Yaşasın halkların kardeşliği' sloganıyla karşılık verdi. Grup müzik dinletisinin ardından Ermenistan'dan getirdikleri Ermenice levhayı Belediye Başkanı Edibe Şahin'e hediye etti.

Konserler sabah saatlerine kadar devam etti

Sabaha kadar konserlerle süren festivalde, Koma Çiya, Grup Vardiya, Grup Yel değirmeni, Ali Baran'ın yanı sıra çok sayıda sanatçı ve müzik grubunun verdiği müzik dinletileriyle son buldu.

DİHA