Kurmes Dernegi Resmi Web Sitesi

Barajlara Hayır Yürüyüşüne Destek Ver

Munzur Vadisi üzerinde yapımı süren ve yapılması düşünülen barajlara karşı 10 Ekim'de 'Barajlara hayır' sloganıyla yapılacak mitinge duyarlı herkesimin katılmasını bekliyoruz.
Yarın Dersim'de yapılması tasarlanmış yeni barajlara karşı büyük bir protesto yürüyüşü düzenlenecek, barajların dersimin coğrafyasını,bitki örtüsünü,hayvan türlerini, munzurun kaynak sularını kısacası ekolojik dengesini değiştireceği gerçeğiyle birlikte yıllardır dersimde süregelen imha politikalarının bu barajların yapımıyla dahada hızlanacağı,ve zaten köylerinin çoğunun boşaltıldığı dersimde verimli alanlarında sular altında kalacak olmasıyla tamamen insansızlaşacağı bilinmektedir. Özellikle dersimde yaşayan halkımızın bu mitinge canı gönülden tam destek sunmasını ümit ediyoruz, Pertek ve civar köylerdende bu mitinge katılımın yoğun olması gerekiyor çünkü keban barajının olumsuz etkilerini en çok bu bölgede yaşayan dersimliler bilmektedir,bir bütün olarak dersimi yaşatmak ve tarihi değerleriyle birlikte yaşamakta olan kültürel zenginlikleri,doğal zenginlikleri korumak sahiplenmek adına yarın ve sonrasında yapılacak yürüyüşlere katılarak toplumsal sorumluluğumuz yerine getirelim. Haydi Dostlar bölgemizi barajlara boğdurmayalım bugün sahiplenme günüdür, yerimizde durarak değil alana giderek bizzat yürüyüşe katılarak sahiplenelim.
 
Kurmeş Derneği

Konuya İlişkin diğer açıklamalar

Mitinge destek veren Dersim Belediye Başkanı Edibe Şahin, 'Munzur'un durması Dersim'de yaşamın durması demektir' diyerek herkesi mitinge katılmaya çağırdı.

Dersim'de, Munzur Vadisi üzerinde Uzun Çayır Barajı'ndan sonra Akyayık, Konak Tepe, Konaktepe Hidroelektrik 1, 2, Kaletepe, Bozkaya, Kemerbel barajlarının da yapımları hızla sürüyor. Barajların yapımı sürerken, barajlara karşı Dersim Belediyesi'nin desteğiyle, sivil toplum örgütleri, sendikalar ve siyasi partilerin de aralarında bulunduğu 37 kurum ve kuruluşun katılımıyla 10 Ekim'de miting yapılacak. Uzun süredir hazırlıkları süren miting çalışmaları kapsamında il genelinde bildiriler dağıtılarak mitinge katılım çağrısı yapılırken, kurulan internet siteleri üzerinden de mitinge destek çağrıları yapılıyor. Miting hazırlıkları hakkında bilgi veren EMEP Dersim İl Başkanı Hüseyin Çelik, Munzur nehri üzerinde yapılan barajların her konuda bir dönüm noktası olduğunu belirtti.

'AKP'nin enerji politikalarına hayır diyeceğiz'

Kabul edilemeyen bazı gerçekliklerin Uzun Çayır Barajı'nın suyunun tutulmasının ardından bir gerçeklik oluşturduğunu dile getiren Çelik, barajın kentin yarısına gelerek adeta bir göl haline geldiğini söyledi. Yapılmak istenen diğer barajlarla birlikte Dersim'in bir adaya dönüşeceğine vurgu yapan Çelik, 10 Ekim'de yapılacak mitingde barajlara karşı ortak tepkilerini ortaya koyacaklarını kaydetti. Halkın miting alanında gereken tepkiyi vereceğini belirten Çelik, şunları kaydetti: 'Bir taraftan barajlar için trilyonlar harcanırken bir taraftan da ilimizde istihdama dönük, işsizliğe dönük bir takım adımların atılmasında tutukluluklar görüyoruz. Biz mitingde barajlara 'hayır' derken AKP Hükümeti'nin enerji politikalarına 'hayır' diyeceğiz.' Çelik, bir ay önce başlattıkları miting çalışmaları kapsamında, kent merkezi ile ilçe ve köylerde de bildiri dağıtımı yaptıklarını söyledi.

Okullarda da baraj karşıtı çalışma yürütüldü

Eğitim Sen Dersim Şube Başkanı Erkan Eslek de, sendika olarak miting çalışmalarına katıldıklarını ve tüm okullarda öğretmenlerin barajlar hakkında öğrencilere bilgi verdiklerini belirtti. Çalışmalarının okullarda ve alanlarda devam ettiğini söyleyen Eslek, 'Sonuç itibariyle barajların neye hizmet ettiğini biliyoruz. Amaç bu kenti insansızlaştırmak, dili ve kültürü öldürmektir. Bu açıdan mitinge katılım önemli bütün halkımızı mitinge katılmaya ve destek vermeye çağırıyoruz' dedi.

'Munzur'un durması Dersim'de yaşamın durmasıdır'

Dersim Belediye Başkanı Edibe Şahin ise, Munzur nehri üzerinde çok sayıda baraj yapılmasının kafalarda soru işareti bıraktığını belirterek, bunun Dersim'i insansızlaştırmaya dönük olduğunu ifade etti. Uzun Çayır Barajı'nın kafalarda oluşan soru işaretlerini de pekiştirdiğini söyleyen Şahin, 'Biz Dersim'de yapılmak istenen barajlara yıllardır yaptığımız kültür sanat festivalleriyle karşı çıkmıştık. Miting çalışmalarını da tüm ilçe belediyeleriyle, sivil toplum örgütleri, siyasi partilerle birlikte yürüttük' dedi. Munzur, nasıl Dersim'i şimdiye kadar yaşattıysa ve şimdi kelepçe vurulduğunda Munzur duruyorsa, biz de o zaman Dersim'de yaşam durmalı diyoruz' diyen Şahin, bu doğrultuda herkesin bu miting de buluşacağını söyledi. Şahin, 'Munzur'un durması Dersim'de yaşamın durması demektir' diyerek, herkesi mitinge katılım çağrısında bulundu.

10 Ekim günü Kışla Meydanı'nda yapılacak olan mitinge, Dersim Belediyesi, DTP, EMEP, KESK, DİSK, ÖDP, Partizan, ESP, Dersim Gazeteciler Derneği, ilçe belediyeleri, Demokratik Alevi Hareketi (ÖDAH), Emekli Sen, MASAP, Girişimci Kadınlar Derneği, HKM, TUDEF, Munzur Vadisini Koruma ve Yaşatma Derneği, TMMOB, Munzur Çevre Derneği, Anafatma Kadın Derneği, Dersim Barosu ve Sanayi ve Ticaret Odası'nın da içinde bulunduğu 37 kurum ve kuruluşun katılımıyla saat 11.00'da başlayacak. Konuşmaların yapılacağı miting, konserlerle devam edecek.DİHA