Kurmes Dernegi Resmi Web Sitesi

MUNZUR OLUP DERSİM’E AKMALIYIZ-Erdogan Zamur

10. Yapılacak olan Munzur Kültür veDoğa Festivali 29 Temmuzda start alıyor. Festivalden hemen sonra Pertek Kürmeş Köyü derneğini yapacağı şölen başlıyor. Yani insanları  bir hafta boyunca hareketli günler bekliyor. Bu yıl çatışmaların daha da tırmandığı bir dönemde festival yapılacak. Şimdi bazı dostların ya şavaş ortamında festival mi yapılır eleştirilerine tanık olabiliriz. O zaman biz soralım bir yanda şiddetli çatışmaların yaşandığı bir ortamda festival yapmalımıyız, yapmamalımıyız? Bu konuda tavır ne olmalıdır.

Evet dostlar her yıl Temmuz ayı sonunda yapılan ve gelenekselleşen Munzur Kültür ve Doğa Festivali bu yıl çatışmaların giderek tırmandığı bir dönemde yapılacak olması beraberinde kaygılarıda getirmektedir. İnsanların öldüğü  bir ortamda etkinlik yapılması belki yadırganabilinir. Ama madolyonun diğer tarafına da bakmakta fayda var. Gerek festival bileşenleri ve gereksede düzenleyici ve katılımcılar doğru yönlendirilirse bu çatışmaları ve şavaş ortamını teşhir etmek açısında daha fazla etki yapacağına inanıyorum.

Gerek Türkiye metrepollerinde gerekse de Avrupa’da gelenlerin yaşanılan savaş şartlarını yerinde görmeleri geriye döndükleri yerlerde teşhir etmeleri bir açıdan olumludur. Tabi bu süreçte ulusal basın organların bir yönelimi olacağı unutulmamalıdır. Genel olarak belirtiğimiz festival konserler dizisi olarak görülmemelidir savımızın ne kadar önemli olduğu bu festivalde daha belirgin olarak ortaya çıkacaktır. Eğer insanlara doğru yön verilirse bu festival aynı zamanda şavaşı protesto eden bir çizginin yaratılmasına ve  farklı yapıların bir araya gelip bir cephenin yaratılmasının başlangıcı olacaktır. Tabi siyasal yapıların festivalde nasıl bir tutum takınacakları ayrı bir konu…

Bulunduğumuzun her yerde Munzur olup Dersim’e doğru yola çıkmanın zamanıdır şimdi… bulunduğumuz her yerde çevremizdeki insanlara Dersim’de yapılacak olan 10. Munzur Kültür ve Doğa Festivali ve bu yıl Kürmeş’te yapılacak olan 5. Kürmeş  şenliğine  katılımın gereklerini anlatmak duyarlı her Dersim’linin görevi olmalıdır.

Temel sloganımız “ŞAVAŞA İNAT BARIŞ İÇİN MUNZUR OLUP DERSİME AKIYORUZ” olmalıdır. Ben burada şunuda açık yüreklilikle belirtmekde fayda görüyorum. Bu yıl yapılacak olan Kürmeş Şöleni daha daha güzel geçecektir. Nedenine gelince, çünkü Munzur Festivalinde bir sürü yapı var ve bir ortaklık durumu sözkonusu. Bu durum etkinliklerin kordine edilmesinde sıkıntılara neden olacaktır. Biz geçen yıl Zerrin Özer  olayında bunu gördük. Kendine devrimciyim diyenlerin neler yaptıklarını gördük. Ama Kürmeş’te yapılacak olan şölen derneğin insiyatifinde olacağı için daha düzenli ve sakin geçecektir.

Ben burada bütün Dersimlilere ve Dersim dostlarına çağrı yapıyorum. 10. Munzur Kültür ve Doğa Festivaline ve 5. Kürmeş Şölenine bütün dostlar davetlidir. Gelecek dostları misafir etmekten de memnuniyet duyarım.

Erdoğan zamur

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.