Kurmes Dernegi Resmi Web Sitesi

Ahmet Altan'a sorular -Günay Aslan

Taraf’ın Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Altan, ‘Kürtlerin askeri vesayeti’ başlıklı bugünkü yazısında Kandil’e düzenlenen hava saldırısında ölen yedi sivil Kürdün, ‘kimin öldürdüğünü bilmiyorum‘ diyor.
Ardından da, ‘Genelkurmay’ın ciddiyetle, saygıdeğer ve güvenilir olmanın önemini kavrayarak çaba gösterdiğini ilk kez görüyorum‘ diyerek, Genelkurmay’ın, olayı PKK’nin üzerine yıkma çabasını övüyor.
Altan, 7 sivil Kürd’ün Türk savaş uçaklarının bombalaması sonucu öldüklerine inanmıyor. Bunu PKK’nin yapmış olabileceğini de düşünüyor.Başından beri bu yönde yazılar yazıyor. 
Altan’a -bir yararı olmasa da- birkaç soru sormak istiyorum.
1- Dördü çocuk, biri hamile kadın yedi sivilin öldürüldüğü saldırının aydınlatılması için Genelkurmay Başkanlığı dışında herhangi bir makama sordun mu?
2- PKK’nin açıklamasına inanmıyorsan, bunu anlayışla karşılarım ama, Barzani’ye yada Güney Kürdistan Hükümeti yetkililerine sordun mu?
3- Güney Hükümeti olay mahallinde inceleme yaptıktan ve kesin kanıtlara ulaştıktan sonra Kürdistan Bölge Başkanı Mesud Barzani Türkiye’yi kınayan sert bir açıklama yaptı mı, yapmadı mı? Barzani’ye bu açıklamanın ne anlama geldiğini ve sivil Kürtlere saldırıyı kimin yaptığını neden sormadın?
4- Irak’ın hava sahasından sorumlu olan Amerika’nın Türkiye’ye operasyon için izin verdiği biliniyor. Savaş uçaklarının bombardımanı da Erbil’deki Amerikan Üssü’nden izleniyor. Operasyon saniye saniye kaydediliyor. Barzani, Amerikalıların bilgisi dışında yedi sivilin öldürülmesinden Türkiye’ye sorumlu tutup, kınaya bilir miydi? Bunu düşündüğün oldu mu?
5- Sahi Amerikalılara sordun mu? Sana bir telefon kadar yakın olan Amerikalı yetkililere bu katliamın failini neden sorma ihtiyacı duymadın? PKK bunu yapmış olsaydı Amerika bunu seninle ya da yandaş medyanın diğer kalemşörleriyle paylaşmaz mıydı?
6- Türkiye’den Genelkurmay temsilcisinin de içinde olduğu bir heyetin Kürdistan Bölge Başkanı Mesut Barzani’ye gittiğini biliyor musun? Türk Dışişleri heyetinin konuyu kapatması için Barzani’ye neler söylediğinden haberin var mı? Taraf Gazetesi yedi sivil Kürd’ü PKK’nin öldürdüğünü iddia ederken, Türk devleti de acılı aileye tazminat ödeyeceğini taahhüt ediyordu! Yoksa bundan da mı haberin yok tu? 
7- Öte yandan Genelkurmay’ın seni ve gazeteni aydınlatma çabası yeni sivil katliamları planlıyor olmasından kaynaklanıyor olabilir mi? Seni ve gazeteni bunun için kullandıklarını düşündüğünde mi olmadı? 
Tabii, bütün bu sorular Ahmet Altan’ın ahlaki ve mesleki anlayışına sığmıyor olabilir. Bu anlaşılırdır. Ancak, hal buyken bir kalkıp başkalarına ahlak dersi veriyor!
Pişkinliğin bu kadarına da pes doğrusu!
Dersim’de çatışmada kurşunların isabet ettiği bir kadının yarattığı acıyı kullanarak Kürt aydınlarına ‘ikiyüzlü alçaklar ‘diyecek kadar kendinden geçen Altan’a naçizane tavsiyem, bu cinayeti Kürt aydınlarından sorabilme hakkını elde etmesidir.
Altan o hakkı yitireli, kendini sefil duruma düşüreli çok oldu. Şimdi böyle bir hakkı yok. 
Önce bir özeleştiri versin ve kendini ordusuyla hükümetinin kirli oyunlarına alet olmaktan kurtarsın, sonra gelsin Kürt aydınlarının yakasına yapışsın.
Kendi adıma yakam burada diyorum...
Ve, temiz bir elin gelsin onu tutsun diye bekliyorum...
Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

kaynak-ANF