Kurmes Dernegi Resmi Web Sitesi

"Savaş İnsanların Savaşıdır,Barış Fikirlerin Savaşıdır"(Vıctor Hugo) Polat Durmus

Tarihsel olarak hükümdarlığın Medlerden Perslere geçmesi ile halkımızın geleceği bir nevi karartıldı.Med güneşinin ısısında, aydınlığında ve verimliliğinden başta Persler,Araplar ve Türkler doyasıya yararlandılar. Biliniyor; bunu yaparlarken de halkımızı kırımlardan-kıyımlardan geçirdiler,ülkemizi bölüp-parçalayıp sömürgeleştirdiler.


Günümüz uygarlığımız temellerinin atıldığı coğrafya iken çoraklaştırıldı.Bu olumsuz gidişat çağdaş Med hareketinin çıkışına kadar sürdü denilebilinir. Devasa mücadele ile çalınan-karartılan geçmiş ve geleceğimiz sahiplenilebilindi. Büyük bedeller verilerek kırk yıllık bir mücadele geleneği yaratıldı.Bugün halkımız kendisini yenilemiş,örgütlemiş ve kurumlaşmış durumdadır. Değerlerini sahiplenerek nicel -nitel olarak gelişmiş ve güç olmuştur. Kürt mücadelesinin manevi etkisi coğrafyamızın sınırlarını aşmıştır.

Kürt hareketinin attığı her adım başlattığı her süreç dostlarını heyecanlandırdı, düşmanlarını şaşırttı.Hatta bazen dostlarınıda şaşrttı. Halkını anlayarak, olanaklarını değerlendirerek ve tarihi siyaseti iyi analiz ederek mücadelelerini geliştirdi.

2013 ün başlangıcı ile yeni bir süreç başlatılmış bulunuyor.Barış ve müzakere süreci olarak adlandırılıyor. Hiçbir savaş sonsuza kadar sürmez. Savaş amaç değildir ve belli aşamalarda yerini barış sürecine bırakır. hareketin başta halkına ve kendisine güvenerek bu süreci başlattığı hergün daha iyi anlaşılıyor. Devrimin yeni ve önemli bir süreci olarak ele alınıyor.

Daha önceki benzer süreçlerde birçok manipülasyon ve provakasyonlar yaşandı. Bu yeni süreçte de yaşanabilinir, nitekim yer yer yaşanıyorda. Aynı zamanda süreç toplumuda beraberinde olgunlaştıracağa benziyor. Barış sürecinin hiçte teslimiyet olmadığını tüm kesimleri yaşayarak görecekler. Barışın özü bireyler, topluluklar ve toplumlar arasında uzlaşma durumudur. Bu süreç uzun yılları alabilir. Henüz görüşmeler yürütülüyor, sürecin demokratik mücadele siyasetini geliştireceği anlaşılıyor. Sürenin mimarının, "Ben istiyorum ki bu süreçte herkes kazansın, bizde kazanalım" Belirlemesi ve öngörüsüne anlam kazandırmak ve yaşamsal kılmak daha güçlü bir mücadele ile mümkündür.

Halkımız sürece ulusal bayramları Newroz'la yüklenecek ve mutlaka özlemini çektiği demokratik bir gelecek yaratacaklardır.
Halkımızın diriliş ve Özgürlük Newroz'unu kutlarım. Newroz Piroz Be

Polat Durmuş