Kurmes Dernegi Resmi Web Sitesi

Yağışlar çiftçiye yaradı

Ege Bölgesi ve özellikle Aydın'da etkili olan sağanak yağış, çiftçinin yüzünü güldürdü. Uzun yıllar ocak ayı yağış ortalaması metrekareye 100 kilogram olan kent merkezinde, sadece dün metrekareye 93.8 kilogram yağış düştüğü bildirildi.

 Meteoroloji yetkililerinden alınan bilgiye göre, Aydın'a 3 Ocak'ta metrekareye 16.2, dün 93.8 ve gece de 10.8 kilogram yağış düştü.

Yağışların uzun yıllar ortalamasının üzerinde olduğunu belirten yetkililer, normalde 100 kilogram olan ocak ayı ortalamasının son üç gündeki yağışlarla aşıldığını, dün metrekareye düşen 93.8 kilogram yağışın son yılların en fazla yağış miktarı olduğunu bildirdi.Öte yandan, son üç günde Söke'ye 127.2, Didim'e 98.1, Kuşadası'na 83.4, Sultanhisar'a 86.7, Nazilli'ye 71.7, Kuyucak'a 48.6 ve Güzelçamlı beldesine 88.2 kilogram yağış düştüğü belirtildi.
Yağışların ilde 2 gün daha etkisini azaltarak sürdüreceğini ifade eden yetkililer, bu sürede de 150 kilogram yağış düşeceğinin tahmin edildiğini söyledi.
 
Çiftçi memnun


Aydın Ziraat Odası Başkanı Rıza Posacı, son yıllardaki en bol yağışın bu yıl alındığını, 2009'un çiftçi için bereketli olacağını tahmin ettiklerini belirtti.
''Bu yağmurları çok özlemiştik. Toprak suya doydu'' diyen Posacı, barajlardaki su seviyesinin de gözle görülür düzeyde arttığını, durumdan da çiftçilerin çok memnun olduğunu kaydetti.