Kurmes Dernegi Resmi Web Sitesi

Dünya Vicdani Retçiler Gününde 8 Kişi Daha Reddetti

15 Mayıs Dünya Vicdani Retçiler Günü'nde vicdani retçiler, "10 - 15 Mayıs 2011 Vicdani Ret Buluşması" kapsamındaki etkinliklerin yapıldığı Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) Fındıklı kampüsünden, Dolmabahçe Meydanı'na yapılan bir yürüyüş sonrasında vicdani retlerini açıkladı.

Dün (15 Mayıs) MSGSÜ'de yapılan "Vicdani Ret Forumu" ve "Savaş, Ordunun Profesyonelleşmesi ve Vicdani Ret" etkinlikleri ardından Fındıklı Parkı'ndan "Reddet! Diren! Hayır de! Askere Gitme, Kardeş Kanı Dökme" pankartıyla yürüyüşe geçen 15 Mayıs Platformu, Dolmabahçe Meydanı'na yürüdü. Yürüyüşün sonunda sekiz kişi vicdani retlerini açıkladı.

28 yaşında olduğunu belirten Mehmet Lütfi Özdemir vicdani reddini açıkladığını duyururken, lise öğrencisi olan Deniz Benol da "Bütün devletler terörist, bütün ordular katildir" diyerek, askere gitmeyi reddettiğini belirtti.

Kadınlar da "militarizmi" reddetti

Eylemde altı anarşist kadın da Kürtçe, Gürcüce ve Türkçe "Ku derya jiyana me be girtin, dive xeyalen me were ba hev. Tsxovreba udovkargveli şevaxvedrot otsnebi. Hayatlarımız çalınmadan, hayallerimiz buluşmalı" diyerek, vicdani retlerini açıkladı.

Reddini Kürtçe açıklayan Canan Soylu "Askere gitme zorunluluğum olmasa bile, yıllardır yaşanan asimilasyonun, yok saymanın, öldürmenin altına imza atan TC devleti ve ordusunun karşısında hep direnen Barış Anneleri ile aynı onurlu duruşu paylaşıyorum" diye konuştu.

Soylu, tek tipleşmeyi, militarizmi, savaşı ve bunların yol açtığı sömürüyü, cinsiyet ayrımcılığını, ölmeyi ve öldürmeyi bir anarşist kadın olarak reddettiğini belirtti.

Arkun: İktidarların uyguladığı zulmün parçası olmayacağım

Merve Arkun ise "Ben bir kadın olarak, varoluşumu yok sayan, beni savaşlarının bir öznesi haline getiren militarizmi, bir anarşist olarak iktidarların ezilenlere uyguladığı zulmü ve devletin savaşının bir parçası olmayı reddediyorum" diye konuştu.

Hukuk fakültesi öğrencisi Mine Selin Sayarı "Öldürmeyi reddeden insanlara 'Halkı insan öldürmekten soğutma' davası açan, savaşmayı reddedenlere vicdansızlığı dayatan devletin hukukunu yakından tanıyorum. Devletin adaleti yakar, yıkar, yaşam alanlarını talan eder" dedi.

Sayarı "Devletin ve hukukunun, militarist tahakkümün onu meşrulaştıran bir parçası olmayı reddediyorum" diye ekledi.

Aslan: İnsanları düşman eden devletlerdir

Ret açıklamasını Gürcüce yapan Reyhan Aslan "Ben Artvin Borçkalı bir Gürcü kadınıyım. Bir sınır köyünde yaşıyorum, sınırın arkasında bizimle aynı dili konuşan insanlar var. Her iki yanda, iki ayrı devlete ait askerler, kendi topraklarını bekliyorlar" dedi ve konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Aynı dili konuşsalar da, konuşmasalar da, sınırların ayırdığı insanlar birbirlerine düşman değildir. İnsanları düşman eden devletlerdir. Ben iktidar ve mülkiyetin olmadığı, paylaşma ve dayanışmayla dolu özgür bir dünya hayal ediyorum."

Eylemde Selin Ever ve Kumru Gök de retlerini açıklayan kadınlar arasındaydı. Gök, "Yeryüzündeki tüm canlılar adına reddimdir" diyerek başladığı açıklamasında, "Devletin kanlı elinin bana uzattığı, savaşı haklı çıkaran tüm gerekçeleri reddediyorum" diye konuştu.

Eylem savaş karşıtı hikayelerin ele alındığı pandomim gösterileriyle sona erdi.