Kurmes Dernegi Resmi Web Sitesi

Binlerce genç Spor Festivalinde buluştu

Almanya’nın Köln kenti, 9. kez Mazlum Doğan Gençlik ve Spor Festivali’ne evsahipliği yapıyor. 14. Mazlum Doğan Gençlik ve Spor Festivali, Stadion Köln-Süd’de düzenleniyor. 

Festival, 1997 yılından beri geleneksel olarak her yıl gerçekleştiriliyor. Bu yılki festivalin, geçtiğimiz 15 Şubat’ta bedenini ateşe veren Mustafa Malkoç’a adandı.

Binlerce kişinin buluştuğu festivale, Almanya kentlerinin yanı sıra Hollanda, Belçika, Fransa, Avusturya ve İsviçre’den de çok sayıda sporcu katılıyor.

Mazlum Doğan Gençlik Fesitvali, saat 12:00’de sporcuların hazır bulunacağı açılış ile başladı. Futbolda, daha önce turnuvalarda finale çıkan Serhildanspor (Hanau) ile Kîwex Kurdistan (Münster) karşılaştı. Centilmenlik maçında ise, TEV-ÇAND sanatçıları ile Kürdistan Welatspor karşı karşıya gelecek. 

Atletizm dalında erkekler 100 ve 400 metre ile kadınlar 100-400 metre koşuları yapıldı. Ayrıca erkek ve kadınlarda dövüş sporlarında tekvando ve Kick box; salon sporlarında ise masa tenisi, bilardo, satranç ve dart karşılaşmaları da yapılıyor. 

Spor müsabakaları ardından festivalin kültür programı başlayacak. Kültür programı kapsamında, Almanya’nın birçok kentinden gelen 150 kişilik folklor ekibi bir sunum yaptı. Daha sonra sanatçılar Seyda Perinçek, Erol Berxwedan, Rojda, Koma Dem ve Rêzan sahne alacaklar.