Kurmes Dernegi Resmi Web Sitesi

CEYLAN’A ‘TERÖR SUÇU’ SORUŞTURMASI

29trfs13havandec_1

 CEYLAN’A ‘TERÖR SUÇU’ SORUŞTURMASI
Diyarbakır'ın Lice İlçesi Şenlik Köyü Aşağı Xambaş Mezrası'nda koyun otlatırken havan mermisi ile parçalanan 12 yaşındaki Ceylan Ökol'un ölümüyle ilgili soruşturmanın ‘’terör suçu’’ kapsamında değerlendirildiği ortaya çıktı.

Genelkurmay Başkanlığı’nın "Bu olayla bizi yıpratmaya çalışıyorlar. TSK'ya karşı asimetrik harekat sürdürülüyor" sözleri ardından Ceylan Önkol soruşturmasında skandal gelişmeler yaşanıyor.

Askerlerin baskısı sonucu olay yerine 3 gün sonra giden Lice Cumhuriyet Savcısı Mustafa Kamil Çolak, Ceylan Önkol’un ölümüne ilişkin soruşturmayı “terör suçu” kapsamında değerlendirdiği öğrenildi.

Savcılığın Ceylan’ın ölümü “askerin PKK ile mücadele kapsamındaki eylemi” yada “PKK’nin eylemi” şeklinde ele aldığı ve dosyayla ilgili gizlilik kararının da bu kapsamda verdiği belirtildi.

Diyarbakır Başsavcılığı da patlamanın yaşandığı yerin “teröre müzahir” bölge olduğu gerekçesiyle ‘’Can güvenliğim yok, ben oraya gitmem’’diyen savcı Çolak’ın üç gün sonra olay yerinde inceleme yapmasını hukuki bulduğu öğrenildi.

CEYLAN’A ‘TERÖR SUÇU’ SORUŞTURMASI

Savcı Çolak’ın soruşturmayı ‘gizli’ yürütebilmek için Sulh Ceza Mahkemesi’ne yaptığı başvuruya göre Ceylan’ın ölümü “askerin PKK ile mücadele kapsamındaki eylemi” yada “PKK’nin eylemi” olarak ele aldığı ortaya çıktı.

Savcılık, Ceylan’ın, askerin PKK ile mücadele kapsamındaki bir eylemi sonucu kazayla öldüğü sonucuna varırsa, kamu görevlileri hakkında dava açılacak. Ancak kamu görevlileri hakkında “PKK ile mücadele” gerekçesiyle en düşük ceza çıkacağı belirtiliyor.

DEVLET GÖREVLİLERİN İSİMLERİ GİZLENECEK

Öte yandan Terörle Mücadele Yasası’nın 10. maddesi kapsamında yürütülen gizli soruşturma kapsamında tutanaklara imza atan devlet görevlilerinin isimleri gizlenecek. Ceylan’ın ailesinin avukatlarının dosyadan bilgi ve belge almaları da savcı kararıyla kısıtlanabilecek.
Avukatlar, bilgi ve belgelere ancak dava açılması halinde ulaşabilecek.