Kurmes Dernegi Resmi Web Sitesi

Özyönetim deklarasyonuna siyasi partilerden destek

Özyönetim deklarasyonuna siyasi partilerden destek

HDP Eş Genel Başkanları ve HDP/HDK bileşeni parti başkanları, sonuç bildirgesinin ardından delegelere seslendi. Demirtaş, deklarasyonun önemli bir demokrasi manifestosu ve yol haritası olduğunu belirtirken, Yüksekdağ, "Batı'daki halklarımızı tekçi iktidara karşı demokrasi, barış ve özgürlükler yoluna davet ediyoruz" dedi.

Sultan Ulusoy DTK Kongresi
 

Etkin Haber Ajansı / 27 Aralık 2015 Pazar, 15:40

DİYARBAKIR- HDP Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş ile HDP/HDK bileşeni parti ve kitle örgütlerinin başkanları, DTK Genel Kurulu sonuç bildirgesinin açıklanmasının ardından delegelere seslendi.

DEMİRTAŞ: BİR DEMOKRASİ MANİFESTOSU VE YOL HARİTASI

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, sonuç bildirgesinin halkların mücadelesine hayırlı olmasını temenni etti. "Deklarasyon birlikte yaşam adına çözüm arayan herkes için önemli bir çerçeve sunuyor" diyen Demirtaş, açıklanan metni "Bir demokrasi manifestosu ve yol haritası" olarak tanımladı. HDP olarak deklarasyonu önemsediklerini kaydeden Demirtaş, "Partimiz bu deklarasyonda çizilen çerçevenin Türkiye'de hakim yönetim biçimi haline gelmesi için elinden geleni yapacaktır, mücadelenin içinde olacaktır. Umut ediyorum bu deklarasyonun muhatapları, bir bütün olarak deklarasyonu yayınlayanlar ile aynı ciddiyette yaklaşacaklardır. Deklarasyon, çatışmaların sonlanması, mevzunun bir hendek ve barikat sorunu olmadığını bir demokrasi sorunu olduğunu konusunda tartışmayı siyasi alana çekmek konusunda bir olanak sunuyor" ifadelerini kullandı.

Siyasetin küskünlükler ve kaprisler üzerinden yapılmayacağını vurgulayan Demirtaş "İnşallah muhataplarımız bu ciddi deklarasyonu serinkanlılıkla dinleyip okuyup, aslında özyönetimin birlikte yaşam için önemli bir fırsat olduğunu göreceklerdir" dedi.

YÜKSEKDAĞ: YENİ BİR YAŞAM İSTEĞİ VE ORTAKLAŞMANIN DEKLARASYONU

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ise şunları söyledi: "Bu deklarasyon, talepler ve özlemler yeni bir yaşam isteğinin dile getirilişidir. Büyük bir ortaklaşmanın deklarasyonudur. Bu salonda bulunan bütün demokrasi güçlerinin ortaklaşmasıdır. Aynı zamanda bir ortaklaşma çağrısıdır. Bölen parçalayan iktidar karşısında hala bir çözüm olduğunu ifade eder bu deklarasyon. İnanıyorum ki elinde silahtan başka enstrümanı kalmamış iktidara halka gereken liyakatı göstersin. Bu liyakatı göstermeyenler kaybedecektir."

Deklarasyonda yer alan maddelerin özyönetim ve günlerdir süren direnişin talepleri olduğunu kaydeden Yüksekdağ, "Bu ortaklaşma deklarasyonundan yola çıkarak, sebep olan koşullara karşı birlikte bu zamana kadar ki ortaklaşmamızı halklarımızın başarısı için büyüteceğiz" diye belirtti.

Halkların gücünü yeni ve daha büyük bir mücadele için birleştirmesi gereken bir döneme gelindiğini söyleyen Yüksekdağ, şunları ifade etti: "Bu deklarasyonda yer alan talepleri, Batı halklarının mücadelesi haline getirmek için var gücümüzü ortaya koyacağız. Seçeneksiz değiliz, darbeye karşı demokrasinin gücünü ayağa kaldırmak, tekçi iktidara karşı demokrasinin iktidarını kurmak için üçüncü bir yol olduğunu biliyoruz. Batı'daki tüm halklarımızı Demokrasi barış ve özgürlükler yoluna davet ediyoruz. Yolumuz açık olsun. Mücadelemiz bütün halklarımıza hayırlı olsun."

'KÜRTLER HENDEKLERİN ARDINDA HEPİMİZİN ÖZGÜRLÜĞÜ İÇİN MÜCADELE EDİYOR'

HDK Eş Sözcüsü Ertuğrul Kürkçü, "deklarasyon her şeyi söyledi" yorumunda bulundu. Türkiye'nin batısında yaşayan halkların süreci anlayabilmesi için yeni bir şans doğduğunu vurgulayan Kürkçü, "Kürtler bu barikatların, hendeklerin ardında hepimizin özgürlüğü için mücadele ediyor. Barış içinde yaşama hakkını temin etmek devletin başlıca görevidir. Devleti görevi yerine getirmeye, haklarını halka iade etmeye, halkı da hakları için mücadele etmeye davet ediyoruz. HDK bu deklarasyonu tüm insanlara taşıyacaktır. Halkları birbirine düşman etmek için elinden geleni yapanlara karşı mücadele edecektir" şeklinde konuştu.

YÜKSEK: DEVLET ARTIK ŞUNU ANLAMALI; ASLA VAZGEÇMEYECEĞİZ

DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek ise deklarasyonun amaçlarını yerine getirmek için tüm güçleriyle mücadele edecelerini söyledi. Yüksek "Deklarasyon maddeleri bugün her türlü bedeli göze alarak Kürdistan kentlerinde direnen halkımızın ortak düşünce ve talepleridir. Biz özgür ve onurlu bir yaşam istediğimiz için bu saldırılara maruz kalıyoruz. Yaşanan direnişleri kriminalize eden hükümet ve devlete bir kez daha yanıt verilmiştir. Bütün yalanlarını bu toplum görecektir" dedi.

Deklarasyonun Kürt halkının taleplerini daha anlaşılır hala getireceğinin altını çizen Yüksek, "Gelin bu maddeler üzerinden tartışalım ve ortak çözümü bulalım" çağrısı yaptı. Kürt halkının kendi hakkından başka kimsenin sofrasından bir şey istemediğini söyleyen Yüksek, almıyor. "Dünyanın bütün hakları gibi yaşamak istiyoruz. Zaten gasp edilmiş haklarımızın iadesini ve ortak yönetimi istiyoruz. Müzakere en doğru yoldur. Devlet artık şunu anlamalı. Biz artık asla vazgeçmeyeceğiz. Bunlar bizim temel haklarımızdır. Sokaklarımızı tarumar edebilirsiniz, özgürlük irademizi asla yıkamazsınız" şeklinde konuştu.

ULUSOY: BATI'DAN MÜCADELE ORTAKLIĞI İÇİN BÜTÜN EMEĞİMİZİ ORTAYA KOYACAĞIZ

ESP Genel Başkanı Sultan Ulusoy, genel kurul delegelerini selamladı. Kürt halkının kendi topraklarında kendisini yönetme isteğini desteklediklerinin altını çizen Ulusoy şunları söyledi: "Batı'da özyönetimin halklara anlatılması için pratik bir hat oluşturmak istiyoruz. Batı'ya bir kez daha özyönetimi Haziran ayaklanmasında ve yıllar önce Fatsa'da deneyim ettiklerini belirtmek istiyorum."

Ulusoy konuşmasının devamında "Metinler mürekkepten ve kağıttan ibaret görülebilir" dedi ve ekledi: "Bu deklarasyonun Kürdistan'ın bütün kentlerinde direnen kadınlarımızın, gençlerimizin kanıyla yazılı olduğu gerçeğini asla ve asla unutmayacağız. Batı'daki halklarımızı bu mücadele ile ortaklaştırmak için bütün emeğimizi ortaya koyacağız."

'TÜM TÜRKİYE HALKLARI BU TALEPLERİ SAHİPLENMELİ'

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi Mahir Sönmez deklarasyonu, Kürt siyaseti ve tüm bileşenlerinin ortak ve bir arada yaşam inşasının teklifi olarak gördüklerini vurguladı. Sönmez, "Kürt siyasetinin ortak yaşamı esas alan iradesini çok anlamlı buluyoruz. Bu iradeye uzak kalmamız düşünülemez. Bu mücadelenin bir neferi olmaya kararlıyız" diye konuştu.

EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan konuşmasında askeri yöntemlerle başarı elde edilemeyeceğinin ortaya çıktığını kaydetti. Gürkan, "Bugün burada yapılan çağrıyı bir araya yaşamak için bir çağrı olarak görüyoruz" yorumunda bulundu ve ekledi: "Bu talepleri tüm Türkiye halkları ve emekçileri sahiplenmeli. Bu aynı zamanda bir görev ve sorumluluktur. Geleceğimizi hep birlikte kazanacağız."

Demokratik İslam Kongresi Kadın Meclisi adına konuşan HDP Milletvekili Hüda Kaya ise bugünlerde tarihin yeniden yazıldığını söyledi. Kaya, "Sistem kendi fıtratı gereği hakikatin üzerini kapatmaya çalışacak ancak biz bulunduğumuz her yerde onlara gerçeği anlatmaya çalışacağız. Bu maddelerin bir tek noktası İslama, insanlığa ve tüm insan haklarını uygun olduğunu anlatacağız. Elimizden gelen tüm desteği ortaya koyacağız" şeklinde konuştu. Kaynak:ETHA