Kurmes Dernegi Resmi Web Sitesi

Demirtaş ve Zeydan’ın katıldığı Edirne Cezaevi’ndeki açlık grevi sona erdi

dtass

Edirne F Tipi Cezaevinde kalan siyasi tutsaklar, yapılan görüşme ve açılan diyalog kanalları sonucu açlık grevi eyleminin sona erdiğini açıkladı.

HDP de Demirtaş ve Zeydan’ın konuya ilişkin mesajını kamuoyuna duyurdu.

Edirne F Tipi Cezaevindeki siyasi tutsaklar tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi:

Cezaevi İdaresi'nin, HDP'li vekillerimiz, Özgürlükçü Hukukçular Platformu, TOHAV, İHD yetkilileri ve son olarak da bizimle yapılan görüşmeler sonucunda diyalog kanalları açılmış; Cezaevi İdaresi var olan sorunları çözeceğinin sözünü vermiştir.

Bunun sonucu olarak 31.03.2017 tarihi itibariyle, 25 Şubat'tan beri sürdürdüğümüz süresiz dönüşümsüz açlık grevi eylemini sonuçlandırmış bulunmaktayız. Katkısı geçen tüm arkadaşlara teşekkür ediyoruz.

DEMİRTAŞ VE ZEYDAN’IN MESAJI

Aynı cezaevinde bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve Hakkari Milletvekili Abdullah Zeydan da Parti Genel Merkezi ve kamuoyuna mesaj gönderdi.

Demirtaş ve Zeydan’ın mesajı şöyle:

Edirne F Tipi Ceza İnfaz Kurumu'nda 25 Şubat 2017 tarihinden beri devam eden açlık grevinin, cezaevi yönetimi ile kurulan diyalog ve sorunların çözümü için ortaya konulan karşılıklı iyi niyet taahhütleri çerçevesinde sonuçlandırılmış olmasından memnuniyet duyuyoruz.

Açlık grevlerinin devam ettiği diğer cezaevi müdürleri başta olmak üzere, Cezaevleri Genel Müdürü'nü ve Adalet Bakanı'nı açlık grevini devam ettiren mahkumlarla diyalog içerisinde sorunların çözümü için inisiyatif almaya, tutsakları da diyalog zemini çerçevesinde açlık grevlerini bitirebilmek için sorumluluk almaya davet ediyoruz.

Edirne Cezaevi gibi diğer cezaevleri için de açlık grevleri tümden sonuçlanıncaya kadar kamuoyunu duyarlı olmaya davet ediyor, büyük katkı sunan hukuk ve insan hakları kurumları ile avukatlarımıza teşekkür ediyoruz. Desteklerini esirgemeyen tüm halkımıza şükranlarımızı sunuyoruz.

Kaynak:ANF