Kurmes Dernegi Resmi Web Sitesi

HAYIR’cılara operasyon: Onlarca kişi gözaltına alındı

HAYIR’cılara operasyon: Onlarca kişi gözaltına alındı

hayirAKP-MHP hükümetinin referandum operasyonları devam ediyor. Adana, Mersin, Hatay, İstanbul ve Erzurum'da 38 kişi gözaltına alındı. Dersim'de ise 12 kişi tutuklandı.
 

Referandum öncesi birçok merkez güne gözaltı operasyonlarıyla başladı.

ADANA

Adana’da sabah saatlerinde 20 adrese eş zamanlı olarak operasyon düzenlendi. Operasyon öncesi evlerin bulunduğu mahalleler ablukaya alınırken, didik didik aranan kimi evlerin kapısı koçbaşı ile kırıldı. Aramaların sonunda birçok kitap, bildiri, gazete, afiş ve bilgisayara el konulurken, 14 kişi gözaltına alındı. Operasyon ve gözaltı gerekçesi hakkında bilgi edinilemedi. Gözaltına alınanlar Adli Tıp Kurumu'nda sağlık kontrolünden geçirildikten sonra İl Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.

Gözaltına alınanlardan bazılarının isimleri şöyle: DAİŞ’e karşı savaşırken yaşamını yitiren Eylem Ataş'ın babası Mehmet Ataş, ESP üyeleri Aylin Yıldız ve Mazlum Aydın.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın 7 Nisan günü Adana'da yapacağı miting öncesi sol ve sosyalist kesimlere dönük operasyon dikkat çekti. 

MERSİN

Mersin'de de sabah saatlerinde polis tarafından Mezitli ve Yenişehir ilçelerinde bulunan sol, sosyalist öğrenci evlerine baskın düzenlendi. Baskında evler didik didik aranırken, birçok gazete, bildiri ve bilgisayarlara el konuldu. Yapılan operasyon sonucu15 kişinin gözaltına alındığı öğrenilirken, gözaltı gerekçesi hakkında bilgi edinilemedi.

Gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler şunlar: Gulsan Kaya, Nazlı Mansuroglu, ESP üyesi Esra Güzel Ersoy, YDG üyeleri Hasret Mesrure Vurucu, Duygu Canıtez, Deniz Akbıyık, Yelda Öztürk, Halkevleri üyesi Özlem Uslu, Özgür ve Baran isimli iki öğrenci.

Mersin'de dün yapılan operasyonlarda aralarında HDP Akdeniz İlçe Eşbaşkanı ve HDP yöneticilerinde bulunduğu 11 kişi gözaltına alınmıştı. Böylece Mersin'de gözaltı sayısı 26'ya yükselmiş oldu.

HATAY

Erdoğan'ın 7 Nisan'da Hatay'da katılacağı toplu açılış töreni öncesi Toplumsal Özgürlük Parti Girişimi (TÖPG) ve Halk Meclisleri üyesi gençler gözaltına alındı.

Yapılan operasyonlarda şu ana kadar, Ali Öztürk, Onur Gezici, Mesut Soya, Mithatcan Türetken, Ahmet Doğan evlerinden, Serpil Kırdağ ise çalıştığı işyeri önünden gözaltına alındı. Evleri basılan Mahir Mansuroğlu ve Doğuş Genç adreslerinde bulunamadı.

İSTANBUL

Dün akşam İstanbul Esenler'deki evlerinde Kürtçe müzik dinleyen Sevim Görücü ve Adil Görücü gözaltına alındı. Kürtçe müzik dinledikleri gerekçesiyle ihbar edilen baba ve kız, eve gelen polisler tarafından gözaltına alındı.

Babanın Çağlayan'da bulunan İstanbul Adliyesi'ne, kızının ise Bakırköy Adliye'sine çıkarılması bekleniyor.

ERZURUM

Erzurum'un Tekman ilçesinde ise Belediye Meclis üyesi Sebahattin Kılıç, evine yapılan baskınla gözaltına alındı. Çiçekbağı Mahallesi’ndeki evinden alınan ve gözaltı gerekçesi öğrenilemeyen Kılıç, İl Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.

DERSİM

Dersim merkezde dün sabah saatlerinde yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan 13 kişi akşam saatlerinde Tunceli Adliyesi'ne çıkarıldı. Savcılık ifadesinin ardından Volkan Çiçek adlı yurttaş serbest bırakılırken, ESP MYK üyesi İlke Başak Baydar, ESP PM Üyesi Beren Atıcı, HDP PM Üyesi Ali Ekber Kaya, HDP İl Yöneticisi Hüseyin Dağdeviren, İHD Yöneticisi Hüseyin Mavi, ESP üyeleri Hakan Kavut, Hasan Hüseyin Akyüz ve Ali Haydar Eren, Hüseyin Arğal, İlkay Cem Işık, Sinan Sarıataş, Hasan Yıldız tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi.

Mahkemeye sevk edilen 12 kişi, "Örgüte yardım etmek" iddiasıyla tutuklanarak, Elazığ Cezaevi'ne gönderildi.

ESP GENEL BAŞKANI GÖZALTINDA

Öte yandan dün Dersim merkezli birçok kentte ESP'ye yönelik yapılan baskında çok sayıda partili gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınanlar araasında ESP Genel Başkanı Çiçek Otlu da bulunuyor. Gözaltındaki ESP'liler Dersim'e götürüldü. Kaynak:ANF